Pomagał biednym, musi zapłacić

Posted on 19 marca 2010. Filed under: Chęć zysku w TVN, Niebezpieczne, Oszustwa mediów, Propaganda medialna, Sprzedajni dziennikarze, Urzędy, Zero prawdy, Złe Prawo |


Piekarz z Legnicy Waldemar Gronowski, który rozdawał chleb biednym, powinien zapłacić od tego prawie 200 tys. zł VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów, Sąd uznał, że „nieodpłatne przekazywanie pieczywa ze zwrotów na cele charytatywne było darowizną opodatkowaną VAT, a nie likwidacją towaru”. NSA swoją decyzję tłumaczył faktem, iż „podatek od towarów i usług jest neutralny dla podatnika pod warunkiem, że ewidencja obrotów jest prowadzona w prawidłowy sposób. Zdaniem sądu w przypadku Waldemara Gronowskiego podatek VAT od przekazanych na cele dobroczynne towarów stanowił tylko niewielką część zaległości, o które toczył się spór” – podaje komunikat.

Jak zauważa resort finansów, paradoksalnie decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest korzystna dla podatników, bo doprowadziła do zmiany przepisów. „Od 2009 r. darowanie przez producenta towarów spożywczych instytucjom charytatywnym na ich działalność jest zwolnione z VAT” – czytamy w komunikacie.

Sprawa Waldemara Garlickiego stała się głośna pięć lat temu, gdy media poinformowały o o karze, którą nałożył na niego fiskus. Urząd Kontroli Skarbowe dostał w 2003 r. donos na piekarza, w którym oskarżano go o to, że sprzedaje pieczywo bez nabijania na kasę. Garlicki bronił się jednak twierdząc, że pieczywo rozdawał w stołówkach charytatywnych i że fiskus karze go za pomoc ubogim.

Po donosie fiskus zaczął kontrolować sklepy, do których towar dostarczała piekarnia Gronowskiego. Spowodowało to systematyczną utratę klientów, co w konsekwencji spowodowało, że piekarz musiał zamknąć firmę.

mic

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: