Zapobiegajmy chorobom nerek

Posted on 19 marca 2010. Filed under: 1 |


Infekcje układu moczowego to jedne z najczęstszych chorób infekcyjnych ustroju. Miliony ludzi cierpi na różne schorzenia nerek nawet o tym nie wiedząc.

woda
Fot.sxc.hu

Przewlekła choroba nerek może prowadzić do innych chorób, takich jak np. nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia oraz anemia. Zadbajmy więc o nasze nerki zawczasu.

Rola nerek

Nerki to przede wszystkim filtr naszego organizmu, który zatrzymuje i usuwa wszelkie toksyny, które dostały się do krwi, w tym mocznik powstały w procesie metabolizmu białek oraz amoniak. Ale to nie wszystko. Nerki odpowiedzialne są również za równowagę wodną organizmu. Pilnują, by nadmiar spożytej wody został wydalony w postaci moczu. Kontrolują również równowagę minerałową, zwłaszcza dbają, by w naszym organizmie nie znalazło się za dużo potasu.

Jak zapobiegać chorobom nerek?

Zawsze lepiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Dotyczy to także chorób nerek. Oto co należy robić, by ograniczyć do minimum ryzyko niewydolności nerek:

 • Pić w ciągu dnia ok. 1,5 l wody, która ułatwia pracę nerek.
 • Odpowiednio odżywiać się i nie zaniedbywać ćwiczeń fizycznych, by zapobiec otyłości, która często związana jest za cukrzycą.
 • Ograniczyć sól. Nadmiar soli często prowadzi do nadciśnienia, które z kolei jest czynnikiem ryzyka niewydolności nerek.
 • Przestać palić. Udowodnione jest, że palenie papierosów przyspiesza rozwój chorób nerek.
 • Ostrożnie podchodzić do samoleczenia. Niektóre leki, przyjmowane przez dłuższy okres czasu mogą być szkodliwe dla nerek. Dotyczy to niektórych leków immunosupresyjnych oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych. Również szkodliwe jest nadużywanie środków moczopędnych i przeczyszczających.
 • Unikać diet wysokobiałkowych, bo zbyt obciążają nerki.

Objawy chorób nerek

Niestety choroba nerek jest podstępna. Na początku nie daje żadnych objawów. A gdy już się pokażą, choroba jest zaawansowana i trudno ją całkowicie wyleczyć. A najczęściej zgłaszamy się do lekarza, gdy mamy już zaawansowane objawy, a to oznacza stan przewlekły choroby. Co powinno nas skłonić do badania moczu pod kątem chorób nerek? Oczywiście, gdy nie mamy żadnych objawów, ale mamy predyspozycje do chorób układu moczowego. Poza tym, gdy mamy:

 • obrzęki wokół oczu, puchną nam ręce czy stopy;
 • problemy z oddawaniem moczu (pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu, wzmożone parcie, częste oddawanie niewielkich ilości moczu, ciemny mocz podbarwiony krwią, mocz mętny o ostrej woni);
 • bolesność w okolicy nerek;
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • złe samopoczucie i czujemy przewlekłe zmęczenie.

W bardzo zaawansowanym stadium niewydolności nerek nadmiar potasu, który nie jest prawidłowo wydalany z organizmu przez nerki, prowadzi do skurczów mięśni, obrzęków i zaburzeń rytmu serca.

Źródło: http://www.cyberbaba.pl/

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: