NFZ i ZUS – to szajs. Nie pomaga obywatelowi. Komentarz dr Enji

Posted on 28 marca 2010. Filed under: dr Enji, enji, lekarz Enji, lekarz Enkhjargal Dovchin, NFZ i ZUS | Tagi: , , , , , |


  • PAP/Rynek Zdrowia
  • 2010-03-25 17:34:00

Z sondażu CBOS wynika, że Polacy negatywnie oceniają Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z badań wynika, że najbardziej negatywnie oceniana jest działalność Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzy czwarte Polaków (75 proc.) negatywnie ocenia funkcjonowanie NFZ, co szósty (16 proc.) jego działalność ocenia pozytywnie. Ponad połowa ankietowanych (56 proc.) źle ocenia działalność ZUS, tylko co piąty (22 proc.) jest przeciwnego zdania.

O działalności Rzecznika Praw Obywatelskich pozytywną opinię ma jedna trzecia respondentów (34 proc.), a negatywną jedna czwarta (26 proc.). Liczba ocen negatywnych wzrosła w ostatnim półroczu o 8 punktów procentowych. W ocenie CBOS na spadek notowań Rzecznika mógł wpłynąć spór o zakup szczepionek przeciw świńskiej grypie oraz krytyczny stosunek do parytetów.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia przeprowadzono w dniach 4-10 marca 2010 na liczącej 995 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Komentarz dr Enji

Sprawa nie jest tak łatwa gdy w budżecie Państwa są takie długi. Wynika to oczywiście z niegospodarności urzędników państwowych oraz złych przepisów prawnych. Nie jest to spowodowane kryzysem globalnym. Zyski dużych banków są jeszcze większe niż w okresie zapaści finansowej. Problem NFZ i ZUS polega na tym, że za dużo pieniędzy zostało wykradzionych przez wysoko postawionych urzędników tych podmiotów. Niedawno była głośna sprawa właśnie w tym temacie. Nikt nie patrzy na kwoty, a były astronomiczne. To właśnie osoby zajmujące wysokie stanowiska w państwie są najbardziej podatne na korupcję, a ich przekręty daleko przewyższają przekręty normalnych obywateli. Naszym zdaniem trzeba jak najszybciej wprowadzić odpowiedzialność urzędniczą za źle podjęte decyzje i tzw. finansową odpowiedzialność, tak aby urząd nie chronił swoich czarnych owcy.

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: