Sklepy zielarsko-medyczne nie mogą sprzedawać ziołowych produktów leczniczych

Posted on 3 Kwiecień 2010. Filed under: codex alimentarius, dr Enji, lekarz Enji, lekarz Enkhjargal Dovchin | Tags: , , , , |


26 lutego 2010

Dostanę płyn na odciski? – Nie ma! – To może jest sól bocheńska… Co, też nie kupię??? Poproszę więc witaminę C. I jej brakuje!!! Chyba sklep będzie likwidowany… – Jeszcze nie. – Więc co się dzieje? – Resort zdrowia “odchudził” asortyment sklepów medyczno-zielarskich. Podobno w trosce o bezpieczeństwo klientów – tłumaczą właściciele tych placówek.

Maść na zdrowy rozum

Ze sklepów zielarskich i zielarsko-medycznych znikło kilkaset produktów leczniczych, w tym również takie, które produkowane są tylko i wyłącznie na bazie ziół. Już nie kupimy np. maści kamforowej, ichtiolowej, tranowej czy propolisowej, płynu na odciski i pudru płynnego, rivanolu, soli iwonickiej, spirytusu kamforowego, wielu rodzajów żeli, szamponów leczniczych, witamin, a nawet białej wazeliny. A wszystko z powodu zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie nowej listy produktów dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego, które obowiązuje od 14 października.

Doradzam klientom jak umiem najlepiej

Sklep zielarsko medyczny przy ul. Gdańskiej 107 w Bydgoszczy. Na półkach setki opakowań. Kryzysu wywołanego październikowym rozporządzeniem jeszcze nie widać.

Mamy pół roku na sprzedaż zapasów – tłumaczy Alicja Wolarska, właścicielka placówki. Ma wielu stałych klientów; kupują miody, syropy, zioła, wody lecznice i leki sprzedawane bez recepty. – Teraz mamy biegnące z pracy do domu, które będą chciały kupić syrop na obniżenie dziecku temperatury, muszą szukać apteki. U mnie nie kupią. Nie mam też nalewki bursztynowej, witaminy C, rutinoscorbinu, maści cynkowej, validolu, szamponu nizoral czy maści na odciski – wylicza.

Zapewnia, że sklepy zielarskie to nie są zwykłe placówki handlowe. –Rozmawiam z klientami, doradzam, jak zażywać leki i zioła. Na przykład niewiele osób wie, że polopirynę “S” trzeba rozpuścić przed zażyciem, bo jest lepiej przyswajana przez organizm. W aptece takie rozmowy to rzadkość – przyznaje Wolarska.

Wykreślą też suplementy

Z wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do sprzedaży w sklepach zielarskich resort zdrowia wykreślił kilkaset pozycji. – Wiem na pewno o prawie 180 produktach. Ale to nie koniec. Ministerstwo chce nam jeszcze zabrać suplementy diety – mówi Wolarska.

Oferuję inny asortyment

Skutków “odchudzania” wykazu środków leczniczych sprzedawanych poza aptekami nie obawia się Halina Olszewska, właścicielka jednego z najstarszych sklepów zielarskich przy Gdańskiej 3.

Chyba każda placówka wyspecjalizowała się w sprzedaży pewnej gamy produktów. Mój sklep oferuje suplementy, których nikt nie ma w Polsce. Dlatego tak bardzo nie przejmuję się tymi nowinkami. Przyznam również, że mnie nie interesują preparaty syntetyczne – mówi Olszewska.

Zmiany w wykazie produktów leczniczych wprowadzono ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Tak tłumaczy Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Twierdzi, że wykreślenie niektórych produktów nie spowoduje likwidacji sklepów zielarskich. – Obecnie w obrocie pozaaptecznym dopuszczonych jest około 17 tysięcy preparatów.

Powiązane informacje:

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Odpowiedzi: 6 to “Sklepy zielarsko-medyczne nie mogą sprzedawać ziołowych produktów leczniczych”

RSS Feed for Medycyna Tybetańska prof. Enkhjargal Dovchin " ENJI" – strona zwolenników naturalnych metrod leczniczych oraz wolnego dostępu do nich Comments RSS Feed

Jak widać cofamy się pomału lecz miarowym krokiem do epoki kamienia łupanego. Zdrowe nie jest ważne a liczy się prestiż aptek które mają sprzedawać uznane leki a nie preparaty ziołowe, suplementy które również wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Osobiście zapytałam lekarza dlaczego tak się dzieje a otrzymałam odpowiedź że zioła nie leczą. Więc dlaczego zioła znajdują się w składzie szamponów, maseczek i innych produktach. Jak nie mają żadnego wpływy ani na zdrowie ani na włosy lub skórę to je wywalić na zbity……

Mało osób to jednak rozumie. Cieszy natomiast właśnie ta jedna. pzd MT

Oczywiście zgadzamy się całkowicie z pani stwierdzeniami. Obecnie coraz więcej osób skłania się do alternatywnych metod leczniczych. Konsumenci sami wybiorą, a osoby stojące za lobbingiem poniosą za to odpowiedzialność. Nawet osoby z kręgów władzy bądź służb publicznych są w tą akcję zamieszane.

Mamy nadzieję, że jednak społeczeństwo obudzi się i powie NIE.

Medycyna naturalna.

Medycyna naturalna.
Kto twierdzi , że zioła i preparaty nie leczą , czyli nie działają – niech przyjdzie do mnie a ziołami pozbawię go życia w ciągu 48 godzin.

dziękuję za głupotę, która występuje tylko w Polsce w tym dziale .


Where's The Comment Form?

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d bloggers like this: