Bezkarne mordowanie cywili i dziennikarzy przez USArmy

Posted on 6 kwietnia 2010. Filed under: 1 | Tagi: , , , |


Opublikowano: 06.04.2010 

IRAK. Amerykański śmigłowiec ostrzelał bez powodu iracką ludność cywilną, zabijając też reportera Reutera w 2007 roku – twierdzi portal Wikileaks, który opublikował film mający być dowodem na tę akcję. Materiał ma pochodzić z kamer na śmigłowcach Apache. Podczas incydentu zginęło 12 osób. Film jest wysokiej jakości i, według BBC, wydaje się być autentyczny. Dołączono do niego nagranie transmisji rozmów pilotów ich kolegów na ziemi. Pentagon jeszcze nie zareagował.

Zdjęcia z filmu można zobaczyć TUTAJ.

Wideo pokazuje ulicę w Bagdadzie i grupę około ośmiu osób, które piloci helikopterów uznają za “bojowników” i otwierają do nich ogień. Serie padają kilkakrotnie. Na ulicy zatrzymuje się miniwan, a jego pasażerowie próbują ratować rannych, też zostają ostrzelani. – O tak, popatrz na tych martwych drani – słychać na nagraniu po tym, jak serie z 30 mm działka zostawiają kilkanaście ciał na drodze. Drugi członek załogi prosi o pozwolenie na otwarcie ognia do miniwana. – Ej, pozwól nam postrzelać – mówi.

W sumie ginie 12 osób, w tym dziennikarz Reutera Namir Noor-Eldeen i jego współpracownik oraz kierowca Saeed Chmagh, a dwoje dzieci – pasażerów miniwana – zostaje rannych. Żadne z nich, jak wynika z filmu nie podejmowało wrogich działań wobec okupantów, a taka była wcześniejsza wersja Pentagonu.

Strona WikiLeaks prowadzi kampanię na rzecz wolności informacji, publikując tajne rządowe i korporacyjne dokumenty online. Wikileaks publikuje anonimowe przecieki wrażliwych dokumentów, które, pochodzą ze źródeł rządowych, korporacyjnych lub religijnych. Nie ujawnia tożsamości osób, które dostarczają im informacje. Portal istnieje od 2006 roku.

Opracowanie: Tomasso
Źródło: Centrum Informacji Anarchistycznej

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: