Wtórny obrót lekami, czyli dobroczynność „pod paragrafem”

Posted on 6 Kwiecień 2010. Filed under: 1 |


  • Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia
  • 2010-04-03 08:00:00

Caritas Diecezji Bydgoskiej prowadzi akcję zbierania nieprzeterminowanych leków. Są one następnie przekazywane działającej przy Parafii św. Trójcy aptece, która wydaje je ubogim. Problem w tym, że prawo zakazuje wtórnego obrotu lekami, z czego wielu „darczyńców”, pacjentów, a przede wszystkim organizatorów podobnych akcji, nie zdaje sobie sprawy. Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny, przypomina: tzw. wtórny obrót lekami jest w Polsce zabroniony.

– Prawo, które obowiązuje nie tylko w Polsce, ma swoje uzasadnienie: lek musi pochodzić ze znanego źródła – potwierdza dr Jerzy Jarosz, konsultant mazowiecki w zakresie medycyny paliatywnej.

Ktoś powie, że to marnotrawstwo. Owszem, ale ono istnieje wszędzie – zaledwie około jednej trzeciej leków trafia do chorych, a aż dwie trzecie jest wyrzucanych.

// <![CDATA[
//<![CDATA[
var m3_u = (location.protocol=='https:'?'https://a.ptwp.pl/delivery/ajs.php&#039;:'http://a.ptwp.pl/delivery/ajs.php&#039;);
var m3_r = Math.floor(Math.random()*99999999999);
if (!document.MAX_used) document.MAX_used = ',';
document.write ("”);
//
// ]]>

Może byłoby zatem lepiej, aby klient apteki zastanowił się przed zakupem kolejnego preparatu oraz pomyślał, co zrobi z nadwyżką wykupionych leków. Zamiast wydawać pod wpływem reklamy pieniądze na następne specyfiki, warto może przekazać je np. na rzecz hospicjum?

Leków nie przyjmujemy…
Zakaz przyjmowania leków dotyczy również hospicjów. Jednak bardzo często zdarza się, że pacjenci albo rodziny chorych proponują placówkom leki, które pozostały po zmarłej osobie.

– W takiej sytuacji zawsze odmawiam, choć trudno wytłumaczyć ludziom, że takie jest prawo – mówi Andrzej Krzysztof Ostrowski, dyrektor ds. medycznych Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Jednocześnie dyrektor zwraca uwagę na niedoskonałości regulacji, które nie wskazują rozwiązania problemu leków narkotycznych: nie można utylizować ich z innymi farmaceutykami, nie można też oddać ich lekarzowi w szpitalu, ani farmaceucie aptece.

– Dużym problemem są właśnie przeciwbólowe leki narkotyczne, zostające po zmarłych pacjentach. Ustawodawca nie przewidział, co należy z nimi zrobić. Taka luka w prawie to zaproszenie do pozbycia się ich, choćby na „czarnym rynku” – dodaje Ostrowski.

Darowizna czy obrót

To nie jedyne wątpliwości. Prawo podchodzi do kwestii przekazywania leków bardzo restrykcyjnie.

– Może jednak powinny być jakieś procedury, które umożliwiają przyjęcie leku, który na przykład nigdy nie został otwarty ­– zastanawia się dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Konsultant wskazuje też na konieczność dokładniejszego określenia, czy mówimy o zakazie, czy o braku przyzwolenia na przyjęcie leków w hospicjum, gdzie na ogół pracuje farmaceuta odpowiedzialny za prawidłowe dystrybuowanie lekami. Z drugiej strony, gdy nie ma procedur, które pozwalają na prawidłowe przyjęcie leku od osób trzecich, nie wiadomo jak z tym lekiem postępować. W efekcie może trafić na śmietnik lub bazar, do nielegalnego, wtórnego obrotu.

Mamy też do rozwiązania kwestię, czy podarowanie leku można traktować tak samo jak powtórne skierowanie leku do sprzedaży.

– Nigdzie nie jest napisane, że nie można przyjąć darowizny lekowej – zauważa dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d bloggers like this: