Urzędniku pójdziesz do więzienia!

Posted on 8 kwietnia 2010. Filed under: 1 | Tagi: , |


Opublikowano: 08.04.2010 

W czwartek odbędzie się głosowanie w podkomisji nad proponowanymi zmianami. Ustawa może być uchwalona w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy, pisze “Gazeta Prawna”.

Urzędnik za wydanie błędnej decyzji rażąco naruszającej prawo może zostać ukarany karą w wysokości nawet dwunastu pensji. Natomiast przełożony, który nie zgłosi do prokuratory o wszczęcie postępowania przeciwko swojemu podwładnemu może grozić nawet do 3 lat więzienia. Jeśli prokuratura stwierdzi nieumyślną winę pracownika urzędu, odpowie on w wysokości do trzech pensji. Główną obawą pracowników administracji publicznej jest przedłużenie procesu decyzyjnego w urzędach, co może dodatkowo zahamować szybkość podejmowania decyzji. Jednak Piotr Rogowiecki, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, uspokaja, że ustawa ta nie będzie stosowana w przypadku rozbieżności interpretacyjnej.

Pojawiają się także obawy w stosunku do wielkości kar jakie mają obowiązywać. Niektórzy proponują wprowadzenie specjalnego ubezpieczenia dla urzędników, aby nie pozbawiać pensji osób, które mają na utrzymaniu rodziny. Jednak za najrozsądniejszą decyzję uznaje się wprowadzenie kary w wysokości przeciętnej płacy wg GUS.

Obecnie urzędnicy odpowiadają za swoje postępowanie, gdy zostanie wniesione oskarżenie o podjęciu przez niego niezgodnej z prawem decyzji. Pracownik odpowiada obecnie dyscyplinarnie lub w wysokości do trzech pensji. Dobrze byłoby, gdyby nasi rządzący wprowadzili odpowiedzialność finansową i karną za wprowadzanie niezgodnych z prawem lub konstytucją ustaw. To oni tworzą zawiłe prawo, w których pracownicy urzędowi mogą się gubić.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Janusz Korczyński
Na podstawie: Gazeta Prawna

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: