Pytania bez odpowiedzi – Smoleńsk

Posted on 11 kwietnia 2010. Filed under: smoleńsk | Tagi: , , |


Opublikowano: 11.04.2010

Przypadkowym przypadkiem, prowadzącym do niewyobrażalnej tragedii, można by nazwać dzisiejszy wypadek w Smoleńsku, w którym zginęli czołowi przedstawiciele naszego kraju. Zbiegi okoliczności, pech, błąd człowieka – pojawiają się różne wersje wydarzeń, z których żadna nie tłumaczy w pełni splotu niekorzystnych działań.

Tu-154 podchodził do lądowania dwa razy. To właśnie za drugim razem, wykonując manewr zawracania, zahaczył skrzydłem o korony drzew.

Załoga samolotu kilkakrotnie nie zastosowała się do instrukcji bezpieczeństwa z wieży lotniska Smoleńsk – powiedział dziennikarzom pierwszy zastępca szefa sztabu lotnictwa generał Aleksander Aloszyn, cytowany przez agencję Interfax. Dlaczego? Podjęcie lądowania na lotnisku w Mińsku, na które kierowała wieża, byłoby związane ze znacznym opóźnieniem albo nawet nieobecnością wszystkich pasażerów feralnego lotu na uroczystościach w Katyniu, co było sprawą honoru.

Jedno jest natomiast pewne – samolot podczas nawrotu leciał za nisko spadając 500 metrów przed lotniskiem.

Jak czytamy na forum specjalistów lotnictwa airliners.net, w lotnictwie cywilnym kapitan (Pilot in Command) na pokładzie samolotu podejmuje decyzje sam niezależnie od dyspozycji z ziemi jak i osób znajdujących się na pokładzie (bez względu na ich stopień). Lot z Lechem Kaczyńskim miał jednak charakter wojskowy, gdzie kapitan jest jedynie majorem i decyzje mogą podejmować osoby wyższe stopniem.

Pojawiły się spekulacje co do prawidłowości danych podawanych przez wieżę kontrolną. Pilot mógł otrzymać błędne dane (lub źle zinterpretować) dotyczące wysokości pasa startowego, co w trudnych warunkach mogło wpleść się w tragiczny zbieg okoliczności.

Miesiąc temu, w fałszywym reportażu telewizyjnym w Gruzji, informowano o bombie na pokładzie samolotu Lecha Kaczyńskiego, który miał zginąć w katastrofie. Reportaż, który wywołał wówczas popłoch wśród Gruzinów (ogłoszono wówczas śmierć prezydenta Michela Saakaszwilego) według jego autorów miał przestrzec Gruzinów przez niecnymi planami Rosji.

Z drugiej strony… czy latanie tylu ważnych osób w jednym samolocie o wątpliwej jakości zasługuje na pochwałę?

Autor: r.n.
Źródło: HotNews

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: