AKUPUNKTURA – co to jest? – Zespół Medycyna Tybetańsko-Mongolska prof. Enkhjargal Dovchin

Posted on 22 sierpnia 2010. Filed under: akupunktura, dr Enji, enji, gabinet medycyny naturalnej, lekarz Enji, lekarz Enkhjargal Dovchin, medycyna chińska, medycyna mongolska, medycyna naturalna, tradycyjna medycyna chińska | Tagi: , , |


Drakon Fantom chiński Słowo akupunktura pochodzi od łacińskich wyrazów: acus – igła i punctio – nakłucie. W języku chińskim jej nazwa brzmi czen.

Filozofia akupunktury zawiera się w zasadzie w jednym słowie: równowaga. Jej wyznawcy wierzą, że w ludzkim organizmie, przez specjalne kanały energetyczne, zwane meridianami, krąży energia (tzw. Qi). To od jej równomiernego przepływu przez organizm zależy nasza kondycja zarówno fizyczna jak i psychiczna. Mediaranów głównych jest 12. Poza nimi istnieje jeszcze 8. mediaranów dodatkowych (zwanych czasami cudownymi). Każdy z nich ma swój przebieg zewnętrzny, który łączy kolejne punkty akupunkturowe oraz przebieg wewnętrzny, poprzez oddziałuje na narządy wewnętrzne. Cały zabieg polega więc na tym, by po dokładnym ustaleniu przyczyny dolegliwości, wybrać właściwe punkty i odblokować te miejsca, poprzez które przepływ energii jest utrudniony.

W praktyce każdy lekarz posługuje się metodą, którą sam sobie wypracował. Jedni nakłuwają punkty bliskie chorego narządu, inni natomiast wolą odległe. Jeśli dolegliwość jest jednostronna, nakłuwa się punkty po stronie chorej lub przeciwnie – po zdrowej. Różna jest także liczba wprowadzanych igieł: od jednej do kilkudziesięciu. Pewnej wprawy wymaga nakłucie miejsca bolesnego w sposób bezbolesny. To konieczne, jeśli lekarz nie chce, by pacjent zrezygnował z terapii po 2-3 zabiegach.

Stosowana profilaktycznie, poprawia odporność i zapobiega chorobom. Lekarze wracają do dawnych wypróbowanych, a przedwcześnie odrzuconych metod leczniczych, do których należy akupunktura. Metoda ta, stosowana w Chinach od ponad 5 tysięcy lat, nadał zajmuje poczesne miejsce we współczesnej medycynie chińskiej. Nakłuwanie igłami obecnie stosowane w ponad 100 krajach świata.

Korzystanie z bogactwa medycyny niekonwencjonalnej niesie ze sobą o tyle wyższe ryzyko, że trudniej zweryfikować osoby, które zajmują się tego typu działalnością. Przed zabiegiem warto więc poszukać informacji na temat osoby, która ma się nami zająć. W naszym kraju od kilkunastu lat działa Polskie Towarzystwo Akupunktury, gromadzące prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie. Potrafią oni zadbać zarówno o prawidłowy przebieg zabiegu, jak i dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Podstawą zasadą każdego lekarza jest przecież przede wszystkim nie szkodzić!

http://wintst.webpark.pl/ryodoraku.html

http://www.enji.pl

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: