Akupunktura i medycyna chińska

Posted on 5 Wrzesień 2010. Filed under: akupunktura, dr Enji, medycyna chińska | Tags: , , , |


Dziwnym wydawać się może tytuł artykułu, ponieważ wiadomo że akupunkturę zaliczamy do chińskiej medycyny. Lecz faktem jest że istnieją dwa rodzaje akupunktury, gdzie jeden z nich nie zaliczamy do chińskiej medycyny.
Oto informacja dla osób nieświadomych akupunktury….

Dla laików jest to zabieg gdzie nakłuwamy igłą odpowiedni punkt na ciele. Ponieważ na naszym ciele znajduje się około 1000 takich punktów, musi więc istnieć jakiś system według którego wybieramy tylko kilka takich punktów podczas jednego zabiegu, w przeciwnym wypadku pacjent upodobnił by się do jeża.
Oczywiście że istnieje taki system czy też jak nadmieniłam powyżej jest ich dwa a mianowicie;

Akupunktura klasyczna
Akupunktura klasycznanależy do systemu medycznego zwanego tradycyjną chińską medycyną w skrócie zwaną TCM, gdzie po ustaleniu diagnozy wybiera się punkty według prastarej wiedzy zgromadzonej przez około 4000 lat. Wynikiem czego jest to że każdy pacjent (nawet cierpiący na to samo schorzenie), leczony jest inaczej, inną kombinacją punktów, tzn; indywidualnie, w zależności od przyczyny choroby.
Ten system akupunktury trudny jest do zaakceptowania w służbie zdrowia a to z kilku powodów.
Po pierwsze wymaga to głębokiej wiedzy o TCM, a co za tym idzie długiego czasu nauki.
Po drugie osobom szkolonym według modelu i wiedzy krajów zachodnich ciężkie są do zrozumienia metody stosowane w TCM.

Akupunktura krajów zachodnich
Drugim rodzajem jest akupunktura krajów zachodnich, gdzie po ustaleniu diagnozy używa się szablonu tzn; takich samych punktów akupunkturowych do aktualnego schorzenia niezależnie od pacjenta i przyczyny choroby.Ponieważ np.; w szwedzkiej służbie zdrowia zabiegi akupunkturowe stanowią zaledwie 5% z klasycznej chińskiej akupunktury, utraca się w ten sposób pełny efekt, który można byłoby uzyskać stosując kompletny jej system.

W Polsce uznano oficjalnie akupunkturę roku 1986.
W 1988 roku uruchomiono Stołeczne Centrum Akupunktury, wiodącą w skali krajowej placówkę usługową, szkoleniową i naukową, jedną z największych w Europie. Obecnie w Polsce zabiegi akupunkturowe wykonuje ponad 1000 lekarzy, absolwentów kursów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Akupunktury, którzy codziennie robią ponad 10 tysięcy zabiegów, a rocznie ponad 2 miliony.

Wracając jednak do rubryki tego artykułu zrozumiałym jest teraz czytelnikowi że akupunktura o której mówię zalicza się do TCM ( Tradycyjnej chińskiej medycyny), systemu leczniczego gdzie kilka metod leczniczych powiązanych ze sobą daje maksymaly efekt.
Biorąc pod uwagę kolejność tych metod i częstotliwość ich stosowania wygląda to następująco;

1.Dieta
Oczywistym jest nam że odpowiednie odżywianie jest czynnikiem, który w podstawowy sposób wpływa na nasze zdrowie. Chińska medycyna już dawno ustaliła jakie składniki pożywienia są nam niezbędne. Poza tym nauczono się w jaki sposób rekompensować niedobór któregoś z nich, np.; co spożywać na obszarach ubogich w selen aby zapobiec chorobom.
Porady takie łączy się często z ziołolecznictwem.

2. Ziołolecznictwo
Oprócz porad odnośnie pożywienia uzupełnia się często dietę ziołami. Lekarz chiński komponuje i łączy poszczególne zioła według potrzeby danego pacjenta i jego aktualnej dolegliwości.

3. Masaż TuiNa
Różne kultury świata rozwinęły swoje własne metody masażu. W Tradycyjnej chińskiej medycynie główną metodą masażu jest masaż TuiNa, którego celem jest nie tylko leczenie danego miejsca lub schorzenia lecz leczenie całej osoby.

4. Tai Chi i Qigong
Metody te są skuteczne dla poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu. To ćwiczenia zdrowotne balansujące i wzmacniające energię w organizmie. Rozróżniamy wiele wariantów tych ćwiczeń ruchowych, które z pokolenia na pokolenie utrzymywane były w ścisłej tajemnicy w gronie rodziny.

5. Akupresura
Akupresura to metoda gdzie uciskamy palcami na tzw; punkty akupunkturowe.
6. Akupunktura
I na zakończenie akupunktura bardziej „agresywna” gdzie nakłuwamy igłą odpowiednie punky na ciele.
Dużo więcej interesującej informacji znajdujemy tutaj  chińska medycyna
Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d bloggers like this: