Amerykańscy żołnierze mordowali cywilów i odcinali im palce

Posted on 10 września 2010. Filed under: przekupstwo policjii, przestępstwa policjii | Tagi: |


AFGANISTAN. Grupa pięciu żołnierzy amerykańskich mordowała afgańskich cywilów dla sportu i odcinała im palce jako trofeum. Zbrodni dokonywali żołnierze jednostki Stryker stacjonującej w Kandaharze na południu Afganistanu.

Według żołnierzy z tej jednostki, o zabijaniu cywilów zaczęto mówić, gdy do otwieranej bazy Ramrod, przyjechał w listopadzie odpowiedzialny za szkolenie personelu sierżant Calvin Gibbs. Według świadków, przechwalał się rzeczami, które miał na sumieniu gdy służył w Iraku. Opowiadał między innymi jak łatwo jest rzucać na nich granaty i ich zabijać.

Gibbs wymyślił plan utworzenia tzw. „Kill Teamu” i zachęcił kilku innych żołnierzy do przyłączenia się. W czasie swoich patroli zabijali afgańskich cywilów. Niektórych zabito poprzez rzucenie granatu rozpryskowego, innych poprzez strzał z karabinu. Mordercy traktowali swoje czyny jako zabawę.

W lutym, obok ciała jednej z ofiar, sierżant Gibbs położył Kałasznikowa, żeby usprawiedliwić „wymianę ognia”. Żołnierze odcinali i zabierali palce zabitych jako trofeum oraz robili sobie zdjęcia z trupami.

Morderstwa wyszły na jaw w maju, gdy armia wszczęła dochodzenie w sprawie brutalnego ataku na jednego z żołnierzy. Żołnierz został pobity przez swoich kolegów za to, że doniósł dowództwu, że koledzy palą haszysz skradziony jednemu z Afgańczyków. Okazało się, że pobity żołnierz wiedział też o zabójstwach, ale powstrzymywał się od donoszenia na kolegów.

Pięciu żołnierzy jest oskarżonych przed sądem w USA o morderstwo a siedmiu innych o ukrywanie zbrodni i pobicie żołnierza, który doniósł o haszyszu. Jeden z morderców nazwiskiem Morlock przyznał się do winy i opisał rolę każdego z uczestników „Kill Teamu”.

Opracowanie: Bartłomiej Zindulski
Zdjęcie: The U.S. Army
Źródło: Lewica

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: