Nielegalne uprawy GMO zanieczyszczają pola w Europie

Posted on 10 września 2010. Filed under: Bez kategorii | Tagi: |


Zanieczyszczanie naturalnych ziaren nasionami GMO przez firmy  biotechnologiczne staje się normą.Zanieczyszczanie naturalnych ziaren nasionami GMO przez firmy biotechnologiczne staje się normą.

Powiększ obraz

Od czerwca, na szwedzkich polach uprawiano genetycznie zmodyfikowaną odmianę ziemniaka Amadea. Jego uprawa jest nielegalna na terenie Unii Europejskiej, dodatkowo odmiana ta jest niedostatecznie przebadana pod kątem wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie.

Za sytuację tę odpowiedzialna jest najprawdopodobniej firma Plant Science Sweden,  należąca do niemieckiego koncernu BASF, która poinformowała szwedzkie władze o kontaminacji. Roślina ta zanieczyściła pole z uprawą dopuszczonego na terenie UE transgenicznego ziemniaka Amflora. Szwedzkie władze nakazały firmie oczyścić pole z Amadei i przeprowadzić badania pól z uprawą Amflory w Czechach i Niemczech.

Odkrycie to nastąpiło wkrótce po tym, jak koncern BASF ogłosił, że zwrócił się do Komisji Europejskiej o pozwolenie na uprawę ziemniaka Amadea o zwiększonej ilości skrobi.

„Zanieczyszczanie naturalnych ziaren nasionami GMO przez firmy biotechnologiczne staje się normą. [1] Tego lata Niemcy musieli zniszczyć tysiące hektarów upraw nielegalnej odmiany kukurydzy GMO, teraz przyszła kolej na Szwecję. Jedynym sposobem ocalenia żywności i środowiska naturalnego w Europie przed zmutowanymi odmianami  jest wprowadzenie moratorium na uprawy GMO.  Rządy krajów członkowskich powinny o to zabiegać na forum unijnym.” – powiedziała Joanna Miś, koordynatorka kampanii „Stop GMO” w polskim oddziale Greenpeace.

http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/wiat/nielegalne-gmo-w-europie

Advertisements

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: