MEDYCYNA CHIŃSKA – prof. Enji komentarz

Opierając się na naturze, filozoficznym postrzeganiu świata oraz zgodzie człowieka z otaczającą go przyrodą Chińczycy wynaleźli sposoby leczenia wielu dolegliwości. Poprzez stosowanie chińskiej medycyny udaje się , w sposób niejako alternatywny, wyleczyć wiele chorób, które przy używaniu normalnej terapii nie chciały ustąpić.

Medycyna chińska liczy sobie już ponad 3 tysiące lat. Zalicza się do niej akupunktura, akupresura, ziołolecznictwo, moksybucja (termoterapia), dieta (kuchnia chińska), gimnastyka lecznicza (qigong) itd. W przekonaniu Chińczyków stres, nadmiar obowiązków, a także nieujawnianie własnych emocji to przyczyny wielu naszych schorzeń. Aby być zdrowym należy więc zachować równowagę energii znajdujących się w naszym organizmie nazywanych przez Chińczyków yin i yang (gorąco – zimno), a także czi (krwi). W przypadku jakichkolwiek zaburzeń funkcjonowania tych energii bądź zakłóceń przepływu krwi dochodzi w naszym ciele do stanu chorobowego. W filozofii medycyny chińskiej choroba jest ostatecznością, czymś co właściwie uznaje się za nieprzytrafiające się jeśli prowadzi się zdrowy tryb życia. Z tego właśnie powodu chińska medycyna przede wszystkim zapobiega, później dopiero leczy. Profilaktyka jest głównym założeniem tej azjatyckiej sztuki lekarskiej. Warto także dodać, że w teorii medycyny chińskiej człowiek traktowany jest jako całość. Uważa się, że kolejne schorzenia są następstwami innych i stąd też trzeba analizować je pod kątem całego organizmu.

AKUPUNKTURA

Najbardziej znaną metodą medycyny chińskiej jest akupunktura, która stosowana jest w skali światowej jako główna bądź pomocnicza terapia wielu schorzeń. Kuracja akupunkturą polega na wkłuwaniu specjalnych igieł w miejsca leżące wzdłuż przebiegu meridianów (linii energetycznych). Punkty nakłucia odpowiadają za najwyższą aktywność narządów wewnętrznych. W elektroakupunkturze między igłami przepuszcza się prąd elektryczny o niskim natężeniu. Akupunkturę można stosować w przypadku wielu zakłóceń zdrowia, m. in. chorób oczu (np. jaskry), chorób żołądka i jelit (np. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy), a także w położnictwie i ginekologii (np. na bolesne miesiączki lub w przewlekłych stanach zapalnych narządu rodnego). To tylko niektóre wskazania do leczenia przy zastosowaniu akupunktury.

AKUPRESURA

Inną metodą, jaką posługują się specjaliści od medycyny chińskiej, jest akupresura (in. refleksoterapia). Polega ona na wywieraniu skoncentrowanego nacisku na odpowiednie miejsca za pomocą masażu uciskowego. Unerwione miejsca ucisku nazywane są receptorami. Nacisk na nie powoduje, że określone narządy, za które określone receptory odpowiadają, poprawiają swoją kondycję, są lepiej ukrwione. W akupresurze korzysta się z punktów akupunkturowych, czyli tych, które leżą wzdłuż meridianów. W czym na przykład może nam pomóc akupresura? Nie szukając zbyt głęboko, ten chiński zabieg leczniczy może pomóc nam uporać się ze stresem. W tym celu należy masować miejsce pomiędzy brwiami. Aby pozbyć się kataru trzeba pomasować kostki nad skrzydełkami nosa. Żeby zminimalizować dolegliwości związane z bólem zatok czołowych, uciskać opuszki palców u stóp. I choć sporo osób nie wierzy w magiczne działanie ucisku na receptory, to trzeba przyznać, że wielu ludziom pomaga się to zrelaksować i uwolnić nagromadzoną w organizmie złą energię.

MOKSYBUCJA

O moksybucji warto wiedzieć tylko tyle, że łączy ona w sobie elementy akupunktury i ziołolecznictwa. Do tego zabiegu wykorzystuje się bowiem igły do akupunktury i pali się specjalne mieszanki ziołowe.

DIETA

Bardzo ważnym składnikiem filozofii chińskiej medycyny jest odpowiednie odżywianie się. Stosowanie właściwej diety jest bowiem determinantą zdrowego życia. Zgodnie z wyznacznikami medycyny chińskiej nasz codzienny jadłospis powinien składać się z 40% owoców i warzyw (najlepiej ugotowanych), tylu samych węglowodanów (pochodzących przede wszystkim z produktów zbożowych – ryżu, kaszy), natomiast tylko 1/5 naszego dziennego menu powinna zawierać produkty bogate w energię (tłuszcze, nabiał, mięso itp.). Tak niewielki procent pożywienia z tej ostatniej grupy jest spowodowany faktem, że zdaniem Chińczyków, doprowadzają one do niestrawności i otyłości.

GIMNASTYKA

Obok właściwej diety w medycynie chińskiej ważne miejsce zajmuje też gimnastyka (qigong). Qi oznacza życiową energię, a gong idealne opanowanie czegoś. Czyli składając to w jeden wyraz oznacza to, mniej więcej, „perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej”. W tych ćwiczeniach chodzi o utrzymanie prawidłowej postawy, skupienie umysłu oraz właściwe oddychanie. Gimnastyka ta pomaga zarówno w profilaktyce, jak i przy terapii chorób. W przypadku leczenia za pomocą qigong trener dopasowuje ćwiczenia do określonego schorzenia jak i do konkretnej osoby biorąc pod uwagę jej osobowość i warunki fizyczne.

http://medycyna-chinska.com.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Google Translator

 • STOP kłamstwu tvn!

  STOP TVN, TVN24, POLSAT I WYBIÓRCZEJ - stop zakłamaniu w mediach masowych
 • Chroń medycynę naturalną/ Protect natural medicine all over the world
 • Podpisz petycję w obronie medycyny naturalnej i tradycyjnych systemów medycznych
 • Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Akupunktura, Moksa, Ziołolecznictwo na PINTEREST.COM
 • Polub nas na FB

 • Instagram prof Enji

  There was an error retrieving images from Instagram. An attempt will be remade in a few minutes.

 • Artykuł o nagonce

 • Czwarty Wymiar o nagonce medialnej

  Artykuł w "CZWARTYM WYMIARZE" o nagonce medialnej na lekarkę Enkhjargal Dovchin "ENJI"
 • Artykuły w „ZC”

  Znaki Czasu - to obecnie jedyne czasopismo, które ma odwagę pisać jawnie o najważniejszych sprawach dotyczących zdrowia ludzkiego czyli Kodeksie Żywnościowym, Szczepieniach oraz alternatywnych metodach leczniczych.
 • MTM in Poland

  Mongolska Tradycyjna Medycyna w Polsce - MTM in Poland
 • LIST OTWARTY

  LIST OTWARTY PUBLICYSTÓW W OBRONIE TOLERANCJI I WOLNOŚCI WYKONYWANIA ZAWODU
 • Chmurka kategorii

 • Ankiety

 • Szybkie menu

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: