Chcę leczyć się za granicą bo nie ma kolejki?

  • Anna Kaczmarek, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia

Zagraniczne leczenie raczej zarezerwowane jest dla pacjentów, którym nie można pomóc w kraju.

W niektórych ośrodkach onkologicznych wydłuża się kolejka oczekiwania na operacje ratujące życie chorych. Według Dziennika Gazety Prawnej, pacjenci powinni skorzystać w takie sytuacji z leczenia w innym kraju UE. Przepisy unijne mówią, że w takiej sytuacji  NFZ powinien choremu zwrócić koszty leczenia w innym kraju.

W praktyce, jak tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego Centrali NFZ, do prezesa NFZ o refundacje zagranicznego leczenia pacjenci zwracają się raczej w przypadkach, kiedy dana metoda terapeutyczna nie jest dostępna w Polsce. Zbyt długie kolejki nie są zwykle powodem wyjazdu za granicę.

Jak podaje nam Centrala NFZ, Płatnik wydaje coraz więcej zgód na pokrycie kosztów leczenia zagranicznego. W 2008 r. prezes NFZ zgodził się na 114 wyjazdów na leczenie, w  26 przypadkach odmówił takiej zgody. Najwięcej zgód na pokrycie kosztów leczenia dotyczyło terapii z zakresu ortopedii i chirurgii. Natomiast w 2009 r. zgodził się na pokrycie kosztów zagranicznego leczenia dla  157 osób, 44. odmówił.  Wówczas najczęściej za granicą robiono badania diagnostyczne oraz korzystano z okulistyki i radioterapii.

W tym roku prezes NFZ dotychczas wydał 35 decyzji na tak, a w 5 przypadkach odmówił pokrycia kosztów leczenia za granicą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d bloggers like this: