Policja z mokotowa zamyka dobrych ludzi za pomoc innym

Maria i Tadeusz Chruścielowie prowadzili punkt apteczny przy Rakowieckiej
 
Lekarze Nadziei zamknęli punkt apteczny, w którym wydawali za darmo leki dla bezdomnych i ubogich. Skonfiskowała je policja. Teraz wzywa na przesłuchania ponad 80-letnich wolontariuszy.
  
– To miejsce kontynuowało działania rozpoczęte jeszcze w stanie wojennym. To wtedy społecznicy skupieni w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom rozdawali lekarstwa, które do Polski trafiały z zagranicy – opowiada dr Maria Sielicka-Gracka, przewodnicząca warszawskiego oddziału Lekarzy Nadziei.

O Lekarzach pisaliśmy w „Gazecie” wielokrotnie. Stowarzyszenie prowadzi przy Wolskiej 172 na zasadach wolontariatu jedyną w Warszawie przychodnię dla bezdomnych. Za to właśnie nagrodziliśmy ich „Stołkiem”, naszą coroczną nagrodą dla ludzi, którzy robią w mieście coś wyjątkowego.

 
Od lat medycy prowadzili też punkt wydawania leków dla bezdomnych i ubogich przy ul. Rakowieckiej 61. Dwa nieduże pokoje za darmo udostępniła im parafia św. Andrzeja Boboli. Leki, jako darowizny, przekazywały firmy farmaceutyczne. – Przychodziło dużo ludzi, zwłaszcza starszych – mówi doc. Maria Chruściel, farmakolog. Ma 83 lata i od samego początku, jako wolontariuszka, kierowała punktem. – Najwięcej leków wydawaliśmy na nadciśnienie, cukrzycę, astmę. 20 lat tam spędziłam i nigdy nie było żadnej pomyłki ani reklamacji – podkreśla.

Jej mąż prof. Tadeusz Chruściel, też farmakolog, dodaje: – Przychodzili nie tylko bezdomni, ale też ubodzy, których nie stać na wykup leków. Wydawaliśmy im je za darmo. Takie miejsce jest niebywale potrzebne.

Pod koniec listopada w punkcie aptecznym niespodziewanie zjawili się policjanci w towarzystwie pracowników inspektoratu farmaceutycznego. Funkcjonariusze zapakowali w pudła wszystkie lekarstwa i zabrali. Od tamtej pory punkt jest zamknięty. – Byłam przesłuchiwana jako świadek. Kilka razy wzywano mnie na policję, bo musiałam być też obecna na miejscu przy spisie leków – relacjonuje Maria Chruściel.

Oboje z mężem podejrzewają, że ktoś złożył donos. Punkt działał na zasadzie wolontariatu i nie był nigdzie zarejestrowany. – Śmieszność tej sytuacji polega na tym, że od lat działamy społecznie. Ludzie, którym pomagaliśmy, przychodzili do nas z podziękowaniami. A tu nagle zjawia się policja, konfiskuje leki i wzywa na przesłuchania – stwierdza prof. Chruściel.

Dlaczego punktem zainteresowała się policja? – Prawo farmaceutyczne mówi, że dystrybucją leków w miastach zajmują się apteki. Chodzi o bezpieczeństwo, bo leki to nie jest zwykły produkt handlowy. Musi być nad nimi sprawowana kontrola – tłumaczy dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Organizacjom takim jak Lekarze Nadziei radzi otworzyć aptekę i w niej rozdawać lekarstwa.

– To nie jest takie proste, bo trzeba spełnić wiele formalnych wymogów – odpowiada dr Maria Sielicka-Gracka.

– Nie mamy pieniędzy. Choćby nawet na księgową, którą musielibyśmy zatrudnić. U nas wszyscy są wolontariuszami – dodaje prof. Chruściel. I podkreśla, że w ich punkcie wydawaniem leków zajmowali się wyłącznie lekarze i farmaceuci. Nikt przypadkowy nie miał do nich dostępu.

Sprzedaż leków nadzoruje wojewódzki inspektorat inspekcji farmaceutycznej. – Tę sprawę, ale nie z naszej inicjatywy, prowadzi policja – usłyszeliśmy w sekretariacie.

Jak ustaliliśmy, zajmują się nią policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą mokotowskiej komendy. Nie odpowiedzieli jednak na żadne z zadanych pytań.

– Wszystko to przypomina mi trochę historię piekarza, który za darmo rozdawał bułki, a później ścigał go za to urząd skarbowy – kwituje Maria Chruściel. – Mam jednak nadzieję, że pozwolą nam dalej prowadzić ten punkt. Lekarstwa w dzisiejszych czasach są drogie, wielu ludzi na nie nie stać.

Dlaczego tak włanie się dzieje. Ataki na medycynę naturalną i na gabinet lek. Enkhjargal Dovchin nie są wyjątkiem.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Google Translator

 • STOP kłamstwu tvn!

  STOP TVN, TVN24, POLSAT I WYBIÓRCZEJ - stop zakłamaniu w mediach masowych
 • Chroń medycynę naturalną/ Protect natural medicine all over the world
 • Podpisz petycję w obronie medycyny naturalnej i tradycyjnych systemów medycznych
 • Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Akupunktura, Moksa, Ziołolecznictwo na PINTEREST.COM
 • Polub nas na FB

 • Instagram prof Enji

  No Instagram images were found.

 • Artykuł o nagonce

 • Czwarty Wymiar o nagonce medialnej

  Artykuł w "CZWARTYM WYMIARZE" o nagonce medialnej na lekarkę Enkhjargal Dovchin "ENJI"
 • Artykuły w „ZC”

  Znaki Czasu - to obecnie jedyne czasopismo, które ma odwagę pisać jawnie o najważniejszych sprawach dotyczących zdrowia ludzkiego czyli Kodeksie Żywnościowym, Szczepieniach oraz alternatywnych metodach leczniczych.
 • MTM in Poland

  Mongolska Tradycyjna Medycyna w Polsce - MTM in Poland
 • LIST OTWARTY

  LIST OTWARTY PUBLICYSTÓW W OBRONIE TOLERANCJI I WOLNOŚCI WYKONYWANIA ZAWODU
 • Chmurka kategorii

 • Ankiety

 • Szybkie menu

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: