AKUPUNKTURA – mini Vademecum – komentarz prof. Enkhjargal Dovchin (prof. Enji)

Znamy tajemnicę akupunktury

Akupunktura znana jest od 4 tysięcy lat. Wielu naukowców twierdziło jednak do tej pory, że ulga, jaką odczuwają po tym zabiegu pacjenci to zwykły efekt placebo. Amerykańscy badacze z University of Rochester udowodnili jednak, że to naprawdę działa – informuje „The Guardian”.

Okazało się, że wkłuwanie i przekręcanie igły, poprzez uszkadzanie komórki, zmusza ją do produkcji związku o nazwie adenozyna. To właśnie on uśmierza ból, a także działa przeciwzapalnie.

Wielu badaczy sądzi, że badanie alternatywnych metod leczenia to „śmieciowe” zajęcie. Tymczasem z naszych badań wynika, że ów sceptycyzm tak naprawdę wynika z braku wiedzy – twierdzi szef badań Maiken Nedergaard, neurolog z University of Rochester Medical Center.


Akupunktura pomaga walczyć z bólem

Tradycyjna chińska akupunktura pomaga wpływać na zdolność zwalczania bólu – dowodzą naukowcy z University of Michigan. W badaniu wzięło udział 20 kobiet ze zdiagnozowaną fibromialgią (przewlekłym bólem układu kostno-stawowego) odczuwaną od co najmniej roku przez co najmniej 50 proc. czasu dziennie. Ochotniczki były badane za pomocą tomografii pozytronowej na początku i po miesiącu leczenia.

Okazało się, że akupunktura zmniejszała odczuwanie bólu poprzez zwiększenie możliwości wiązania opioidów przez receptory z grupy MOR (mu-opioid receptors) w takich regionach mózgu jak zakręt obręczy, wyspa, jądro ogoniaste, wzgórze i ciało migdałowate. Właśnie od możliwości wiązania przez receptory opioidowe zależy skuteczność leków przeciwbólowych (morfina, kodeina), a także endogennych opioidów (czyli uśmierzających ból substancji wytwarzanych przez nasz organizm, np. endorfin).

Co ciekawe, zarówno prawdziwa akupunktura (kłucie według wskazań medycyny chińskiej), jak i akupunktura kontrolna (kłucie przypadkowe, oczywiście bez uszkadzania badanego) powodowały zmniejszenie poziomu bólu, jednak tylko prawdziwa akupunktura wpływała na regulację odczuwania bólu, zwiększając skuteczność opioidów.

GW


Akupunktura uruchamia mechanizmy samoleczenia

Co pomagało naszym praprzodkom w codziennym funkcjonowaniu i przetrwaniu? Dzięki jakiemu mechanizmowi mogli pozbywać się zakłócających bodźców, takich jak ból? Nasz organizm sam potrafi się świetnie leczyć, jeśli tylko tego pragnie; w wyniku ewolucji musiała się narodzić umiejętność samoleczenia.

Skoro tak, to powinna ona się objawiać nie tylko, gdy dokucza ciało, ale i dusza. Uniwersalny mechanizm, jaki wykorzystuje organizm w kryzysowych sytuacjach – to efekt placebo. Większość eksperymentów sprawdzała przeciwbólowe działanie „fałszywych” leków – okazało się, że placebo pomaga 80 proc. osób narzekających na ból głowy i ok. 40 proc. cierpiących na reumatyzm. W czasie II wojny światowej, gdy w polowych szpitalach brakowało morfiny, podawano rannym neutralne tabletki – u ponad połowy przynosiły one ulgę.

To może oznaczać, że ów mechanizm samoleczenia jest czymś na trwałe zagnieżdżonym w naszym organizmie (w genach) i że jest on stosowany przy różnych okazjach. Zdjęcia z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) zrobione przy badaniach nad znoszeniem bólu wykazały, że za każdym razem leki i placebo uruchamiają te same części mózgu.

Moim zdaniem tak samo akupunktura uruchamia mechanizmy samoleczenia, wywołuje wpływ na struktury odpowiadające za negatywne emocje, lęk i ból, np. ciało migdałowate.

„Człowiek ukształtowany przez miliony lat ewolucji jest częścią przyrody i, aby mógł żyć zdrowo i szczęśliwie, do praw przyrody musi się stosować. Mam więc nadzieję, że wzrośnie tendencja do szerszego aniżeli dotychczas korzystania z naturalnych sposobów leczenia.”(prof. Z.Garnuszewski)Pekin: Kongres WHO dot. popularyzacji medycyny naturalnej

Ponad 70 państw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na konferencji w stolicy Chin omawia sposoby popularyzacji medycyny naturalnej. Eksperci uważają, że połączenie zachodniej medycyny z tradycyjnymi metodami może zwiększyć efektywność obydwu sposobów leczenia.

2-dniowe spotkanie ma zakończyc deklaracja członków WHO o wspieraniu medycyny naturalnej.

Tradycyjne metody leczenia są niezwykle popularne w Państwie Środka. W chińskich szpitalach, prócz zachodniej medycyny pacjentom proponowane są terapie bazujące na metodach naturalnych.

Akupunktura lub ziołolecznictwo zdobywają coraz więcej zwolenników także na Zachodzie. Z danych WHO wynika, że w Niemczech i Kanadzie ponad 7 na 10 osób korzystało z naturalnych metod leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia chce, aby medycyna tradycyjna była w szerszym zakresie niż dotychczas wykorzystywana w systemach opieki zdrowotnej państw członkowskich.

IARUkłucie, które potrafi leczyć

Punkty głowy

Akupunktura nie jest już domeną cudotwórców, lecz narzędziem współczesnej medycyny w walce z bólem. Jest skuteczna, choć nikt nie wie dlaczego.

Zadania tego podjęli się amerykańscy naukowcy, którzy wykonali tomografię mózgu pacjentom leczonym akupunkturą. Dzięki temu zaobserwowali, że igły pobudzają części mózgu odpowiadające za odbieranie bólu. Zang-Hee Cho, profesor radiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, zainteresował się nią 10 lat temu, gdy na skutek wypadku uszkodził kręgosłup. Ponieważ gabinet lekarski był zamknięty, żona profesora zasugerowała akupunkturę. – Byłem na nią wściekły – wspomina profesor. Ale terapia pomogła. Od tamtego czasu Cho bada przy użyciu rezonansu magnetycznego i emisyjnej tomografii pozytonowej pacjentów leczonych akupunkturą.

– To śmieszne – mówi – że nawet za pomocą metod nowoczesnej nauki nie możemy wyjaśnić, dlaczego metoda ta jest tak skuteczna. Nikt też nie zna jej mechanizmu. Ale coraz więcej lekarzy stosuje akupunkturę, bo w medycynie liczy się bezpieczeństwo i skuteczność. Dopóki dana terapia działa i nie wywołuje efektów ubocznych, ani lekarzom, ani pacjentom nie zależy na teoretycznym jej objaśnianiu.

Małgorzata Cyrulińska, dziś 53-letnia sekretarka, walczyła z migreną od szóstej klasy szkoły podstawowej. – Nikt nie rozumiał tłumaczenia mojej mamy, że mnie ciągle boli głowa. Bóle trwały po 3, 4 tygodnie bez przerwy, ale musiałam się przyzwyczaić i żyć z nimi. Z takimi bólami chodziłam do szkoły, a później do pracy – opowiada. Dopiero osiem lat temu trafiła do specjalisty, który zaproponował jej akupunkturę. Po półrocznych zabiegach ból minął. – Nigdy nie zastanawiałam się, dlaczego akupunktura pomaga. Najważniejsze, że zadziałała – mówi Cyrulińska.

Fred Guterl

Newsweek Polska


Pomóc kręgom

Dolegliwości kręgosłupa sprawiają tyle samo kłopotów lekarzom, co pacjentom. Badania diagnostyczne bardzo rzadko pomagają wykryć ich przyczynę, a konwencjonalny sposób leczenia, czyli stosowanie leków przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie, przynosi jedynie chwilową ulgę. Dlatego też wiele osób cierpiących na bóle kręgosłupa zwraca się o pomoc do terapeutów posługujących się technikami medycyny alternatywnej. Najczęściej są to specjaliści od akupunktury, masażyści i kręgarze (chiropraktycy). Żaden z tych sposobów leczenia nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności, ale wielu ludziom pomaga zwalczyć ból.

Dużym powodzeniem cieszy się w Polsce akupunktura. Uznano ją za skuteczną metodę leczenia przewlekłych bólów.

Newsweek Polska


Uczmy się od Chińczyków

<!– –>

Chińska medycyna jest najskuteczniejsza tam, gdzie medycyna Zachodu najczęściej zawodzi – w schorzeniach przewlekłych.

Ze wszystkich chińskich terapii największą uwagę zachodnich uczonych przyciągnęła akupunktura. Sprawdzano jej wpływ na schorzenia od astmy po dzwonienie w uszach. Najmocniejsze dowody uzyskano na to, że akupunktura przynosi ulgę w bólu i nudnościach. Badania dowodzą, że nakłuwanie wzmaga wydzielanie endorfin – substancji produkowanych przez sam organizm. Najwyraźniej sprzyja też wydzielaniu w mózgu serotoniny, która odpowiada za dobre samopoczucie.

Na wrześniowej konferencji dr Han Jisheng z Uniwersytetu w Pekinie zaprezentował badanie, z którego wynika, że akupunktura jest w stanie zmniejszyć nawet głód narkotykowy. W badaniu wzięło udział 611 Chińczyków uzależnionych od heroiny i przebywających na odwyku. Akupunktura i stymulacja prądem o niskim napięciu zmniejszyła do mniej niż 80 proc. liczbę tych, którzy po dziewięciu miesiącach wracają do nałogu. Zwykle powraca do niego niemal 100 proc. chińskich narkomanów.

Uczeni przyznają jednocześnie, że nie rozszyfrowali mechanizmu działania akupunktury. Próbują zatem wyjaśnić, dlaczego 2 tysiące punktów wykorzystywanych w akupunkturze, a leżących na meridianach, czyli kanałach, którymi przepływa energia, ma tak istotne znaczenie. Lekarze z Zachodu od dawna mówią, że meridiany nie mają nic wspólnego z żadną strukturą anatomiczną, taką jak np. system nerwowy. A jednak akupunktura działa.

Być może klucz do tej tajemnicy znalazła dr Hélene Langevin z uniwersytetu w Vermont. W grudniu biuletyn Amerykańskiego Stowarzyszenia Patologów „The Anatomical Record” opublikuje wyniki jej najnowszych badań, z których wynika, że punkty nakłuć zwykle mieszczą się w okolicach, gdzie tkanki łączne są najgrubsze. – Tkanka łączna tworzy sieć biegnącą przez ciało – mówi dr Langevin. Taka tkanka zawiera też wiele zakończeń nerwowych, co wyjaśniałoby, dlaczego np. igła wbita w prawą rękę wpływa na stan lewego barku.

Anne Underwood i Melinda Liu

Newsweek Polska


Próba odstawienia papierosów ma większe szanse powodzenia, jeżeli zdecydujemy się na nią nagle – bez długiego planowania

Zabieg terapii antynikotynowej wykonuje lekarz Bogdan Szymczyszyn

Do takich wniosków doszli naukowcy z angielskiego University College London, a potwierdzające je wyniki badań przedstawili w internetowym wydaniu „British Medical Journal”. Stoją one niejako w opozycji do naszej dotychczasowej wiedzy na temat metod rzucania palenia.

Zdecydowana większość podręczników opisujących skuteczne sposoby rozstania się z nałogiem zaleca, aby rozłożyć je na kilka etapów: najpierw długo myśleć o rzuceniu papierosów, potem dokładnie zaplanować jego moment i na samym końcu podjąć zasadniczą próbę.

Zespół angielskich badaczy pod kierownictwem prof. Roberta Westa przeanalizował przypadki ponad 1900 byłych i obecnych palaczy. Wszystkie te osoby były szczegółowo wypytywane o to, jak rodziła się u nich decyzja o podjęciu walki z nałogiem, jak długo się do tego przygotowywali i oczywiście, czy próba zakończyła się sukcesem. Otrzymane wyniki analizowano także pod kątem wieku, płci i statusu socjoekonomicznego badanych.

Ku zdziwieniu uczonych okazało się, że blisko połowa wszystkich prób rozstania się z papierosami była podjęta spontanicznie, pod wpływem nagłego impulsu i bez żadnego wcześniejszego planowania. Co więcej, z badań wynikało, że w przypadku takich prób szanse powodzenia były ponad dwukrotnie większe niż w tradycyjnych metodach rzucania palenia.


Papierosy dają w kość

Niezależnie od płci i wieku, a także od tego, czy jest się palącym, czy nie – dym z papierosów może osłabić nasze kości i zwiększyć ryzyko złamań – donieśli szwedzcy naukowcy na Kongresie Światowej Fundacji Osteoporozy w Toronto

Osteoporoza jest chorobą, która atakuje kości, powoduje ich osłabienie i sprawia, że mogą one ulec złamaniu dużo łatwiej niż u osoby zdrowej. Od dawna było wiadomo, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na osteoporozę u kobiet. Wyniki nowych badań – dwóch przeprowadzonych w Szwecji i jednego w Chinach – wskazują, że palenie przyspiesza również niszczenie kości u mężczyzn. Co więcej, w badaniu przeprowadzonym w Chinach naukowcy wykazali po raz pierwszy, że nawet bierne palenie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań kości.

PAP


Bóle pleców związane ze słabszą pamięcią

Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy kierowani przez dr Jonathana Linga z Keele University w Staffordshire, którzy porównali pamięć prospektywną 50 osób cierpiących na przewlekłe bóle pleców i 50 osób bez dolegliwości bólowych. W tym celu skorzystali ze specjalnego kwestionariusza, który wymaga od pacjentów odnotowywania, ile razy zawiodła ich pamięć prospektywna w określonym przedziale czasowym.

Pamięć prospektywna to zdolność zapamiętywania naszych zamiarów i planów, np. umówionego spotkania u lekarza czy planowanych zakupów. W przywoływaniu pamięci prospektywnej pomagają nam różne skojarzenia, np. widok zegara może przypomnieć o spotkaniu, a widok skrzynki na listy o tym, że mieliśmy przesłać komuś informację. Pamięć prospektywną dzielimy na krótkotrwałą i długotrwałą.

Okazało się, że w porównaniu z osobami bez dolegliwości bólowych, pacjenci, którzy cierpieli na przewlekłe bóle pleców, mieli wyraźne zaburzenia krótkotrwałej pamięci prospektywnej. Zaburzenia te były najsłabsze u pacjentów stosujących w ciągu dnia najmniejsze ilości środków przeciwbólowych.

Jak spekuluje dr Ling, związek ten może wynikać z faktu, że przewlekłym bólom towarzyszy zazwyczaj stres, osłabiający zdolności poznawcze. Możliwe jest też, że leki stosowane przez pacjentów w celu złagodzenia bólu, np. zaliczane do sterydów glikokortykoidy, mogą obniżać zdolności do zapamiętywania.

PAP


Nieswoisty ból krzyża

Ból zlokalizowany poniżej łopatek i powyżej dolnej granicy okolicy pośladkowej, promieniujący lub nie do kolan, niezwiązany ze stanem zapalnym, chorobą nowotworową (w tym z przerzutami), osteoporozą, złamaniem, chorobą reumatyczną lub chorobą układu nerwowego.

W zespołach bólowych kręgosłupa wzmożone napięcie mięśniowe jest jednym z czynników „błędnego koła” tej choroby. Wzmożone napięcie mięśni utrwala zaburzenia krzywizn kręgosłupa, zwłaszcza zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej, bezpośrednio wywołuje ból na skutek zmęczenia mięśni, a także ogranicza ruchomość kręgosłupa – wymaga więc odpowiedniego leczenia, bez względu na to, czy ma charakter pierwotny czy wtórny. Trzeba jednocześnie podkreślić, że leczenie ostrego, podostrego i przewlekłego bólu kręgosłupa musi być kompleksowe, a udział leczenia farmakologicznego oraz fizyko- i kinezyterapii jest różny w zależności od fazy choroby.

W tego rodzaju przypadkach akupunktura oddaje ogromne usługi, gdyś najczęściej po paru zabiegach (a niekiedy już po jednym) pacjent odzyskuje zdolność do pracy.


Akupunktura na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze – jedna z najczęstszych dolegliwości wśród mieszkańców krajów zachodnich? Co może pomóc? Akupunktura!

Terapia, która przybyła do nas ze Wschodu! Takiego zdania są naukowcy, których badania finansuje Krajowe Centrum Medycyny Alternatywnej w Waszyngtonie. Dlaczego uznano, że warto zainwestować państwowe fundusze w poszukiwanie alternatywnych metod walki z nadciśnieniem tętniczym? Odpowiedź jest prosta. Podaje ją koordynator badań, prof. Randall Zusman z kliniki Massachusetts General Hospital: – Ponad 50 mln mieszkańców USA cierpi na nadciśnienie, a przyjmowane przez nich leki są z reguły drogie i wywołują skutki uboczne, takie jak zmęczenie, obniżenie aktywności czy brak zainteresowania seksem.

Mamy podstawy, by przypuszczać, że osobom tym pomóc może akupunktura. Doświadczenia sugerują, że igły poprawiają pracę układu krążenia, regulując ciśnienie krwi. W opracowanych przez Zusmana testach wzięło udział 180 ochotników uskarżających się na nadciśnienie.

Po odstawieniu leków zostali „nakłuci” igłami dwanaście razy w ciągu sześciu tygodni. Lekarze obserwowali zachowanie ich układu krwionośnego. – Większości z nich akupunktura wyregulowała ciśnienie – twierdzi Zusman.

GP


BIOLASER

Pierwszy laser zaświecił dokładnie 50 lat temu – w laboratorium 32-letniego inżyniera Theodore’a Maimana pracującego dla producenta myśliwców Hughes Aircraft Company. Wbrew militarnym skojarzeniom lasery zrobiły przede wszystkim cywilną karierę. I to wprost oszałamiającą. Nie każdy wie, że każdego roku sprzedaje się ich blisko… miliard sztuk na całym świecie. Są dosłownie wszędzie – laserowe diody odczytują płyty w odtwarzaczach CD i DVD, świecą w latarkach, samochodowych wyświetlaczach, galeriach sztuki i na dyskotekach. Znajdują się w dalmierzach i czytnikach kodów kreskowych w kasach sklepowych. Tną blachę i spawają w fabrykach samochodów, korygują wzrok, wypalają znamiona i zmiany nowotworowe. Można się założyć, że w przeciętnym domu jest więcej laserów niż tradycyjnych młotków i kluczy francuskich. Można więc laser śmiało nazwać podstawowym narzędziem dzisiejszej cywilizacji.

Dzięki nim ujarzmiliśmy światło, najdoskonalszy znany nośnik informacji. Lasery pompują pakiety danych do światłowodów. Jeśli więc te ostatnie nazywane są krwiobiegiem współczesnej telekomunikacji, to laser jest jej sercem.

Aparat BIOLASER 1 to nowoczesny laser medyczny i biostymulacyjny, pracujący w świetle podczerwonym. Niewysoka cena, wygoda i łatwość obsługi, a także duża skuteczność działania powodują, że aparat jest dostępny dla szerokiego grona użytkowników. Możliwość doboru częstotliwości pracy otwiera przed BIOLASERem 1 szerokie pole zastosowań.

Urządzenie wyposażone jest w inteligentny wykrywacz punktów akupunktury, nie wymagający żadnej regulacji. Wykrywacz „uczy” się skóry i w ten sposób bezbłędnie lokalizuje punkty.

Aparat BIOLASER wyróżniony głównymi nagrodami na Targach Medycyny Naturalnej.


Akupunktura zwiększa szanse zapłodnienia in vitro

Akupunktura może zwiększyć szanse na sukces pary starającej się o dziecko za pomocą zapłodnienia in vitro (IVF), wynika tak z przeglądu badań opublikowanego w British Medical Journal.

Porównano siedem badań, w których poddawano akupunkturze lub jego pozorowanym formom, łącznie 1366 kobiet po zabiegu IVF. Zauważono, że w grupie kobiet, u których stosowano prawdziwe zabiegi akupunktury, szanse na ciążę wzrosły o 65%. Natomiast, gdy znano już wynik zapłodnienia in vitro, akupunktura zwiększyła prawdopodobieństwo urodzenia żywego aż o 91%.

W Chinach akupunktura jest od wieków stosowana do stymulacji płodności, a jej wykorzystanie rośnie wśród par walczących z bezpłodnością za pomocą metody in vitro. Nie wiadomo do końca, dlaczego akupunktura może przynosić tak dobre efekty w połączeniu z IVF. Jedna z teorii mówi o tym, że akupunktura stymuluje przepływ krwi do macicy, co czyni błony śluzowe macicy bardziej otwarte na zagnieżdżenie się zarodka.

Ustalenia naukowców to dopiero wstępne dowody na to, że akupunktura może poprawiać wskaźniki ciąży i urodzenia żywego u kobiet poddawanych IVF. Rezultaty stosowania akupunktury w grupach kobiet charakteryzujących się i tak wysokim wskaźnikiem sukcesu w zapłodnieniu IVF, nie były już tak oszałamiające ale nadal zwiększały ich szanse. Dlatego opracowanie skutecznej i bezpiecznej terapii akupunkturą może być niezwykle pomocne w leczeniu niepłodności u kobiet.

Źródło: http://wintst.webpark.pl/aku.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Google Translator

 • STOP kłamstwu tvn!

  STOP TVN, TVN24, POLSAT I WYBIÓRCZEJ - stop zakłamaniu w mediach masowych
 • Chroń medycynę naturalną/ Protect natural medicine all over the world
 • Podpisz petycję w obronie medycyny naturalnej i tradycyjnych systemów medycznych
 • Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Akupunktura, Moksa, Ziołolecznictwo na PINTEREST.COM
 • Polub nas na FB

 • Artykuł o nagonce

 • Czwarty Wymiar o nagonce medialnej

  Artykuł w "CZWARTYM WYMIARZE" o nagonce medialnej na lekarkę Enkhjargal Dovchin "ENJI"
 • Artykuły w „ZC”

  Znaki Czasu - to obecnie jedyne czasopismo, które ma odwagę pisać jawnie o najważniejszych sprawach dotyczących zdrowia ludzkiego czyli Kodeksie Żywnościowym, Szczepieniach oraz alternatywnych metodach leczniczych.
 • MTM in Poland

  Mongolska Tradycyjna Medycyna w Polsce - MTM in Poland
 • LIST OTWARTY

  LIST OTWARTY PUBLICYSTÓW W OBRONIE TOLERANCJI I WOLNOŚCI WYKONYWANIA ZAWODU
 • Chmurka kategorii

 • Ankiety

 • Szybkie menu

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: