Prof. Garnuszewski – opis wybitnej postaci


Z. Garnuszewski Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Garnuszewski (1917-1998) to postać legenda polskiej medycyny. Wybitny lekarz, twórca polskiej szkoły akupunktury, naukowiec i pedagog był prezesem Polskiego Towarzystwa Akupunktury, pełnił funkcję wiceprezydenta Światowej Federacji Towarzystw Akupunktury z siedzibą w Pekinie.

Wytrwałe starania profesora Garnuszewskiego o miejsce akupunktury w polskim systemie medycznym zostały uwieńczone sukcesem. W 1986 roku akupunkturę oficjalnie uznało Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, a profesor zyskał nominację na specjalistę krajowego do spraw akupunktury.

Już w roku 1978 uruchomił w Warszawie pierwszą w Polsce państwową Poradnię Akupunktury i zorganizował pierwszy kurs dla lekarzy.

Wielkim osiągnięciem polskiej akupunktury było zbudowanie i zorganizowanie Stołecznego Centrum Akupunktury w Warszawie przy ul. Winnickiej 10, które zostało oddane do użytku w dniu 10 czerwca 1988r.

Profesor Garnuszewski pokazał potęgę akupunktury i przekonał, że jest ona sojusznikiem współczesnej medycyny; stanowi jej cenne uzupełnienie, a często przychodzi z pomocą tam, gdzie nowoczesna medycyna jest bezradna.

Prof. Zbigniew Garnuszewski, twórca polskiej akupunktury, przekonywał, że metoda ta całkowicie zawodzi tylko u 10 proc. chorych. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się u 20 proc. osób, dobre – u 40 proc., a u pozostałych pacjentów (30 proc.) tylko niewielką i zaledwie kilkutygodniową poprawę. W jednym z ostatnich wywiadów, na kilka miesięcy przed śmiercią powiedział, że w ostatnim czasie, gdy doszło do integracji akupunktury z medycyną europejską, nakłucia stosuje się głównie w tych schorzeniach, w których dają lepsze wyniki niż metody konwencjonalne lub tam, gdzie całkowicie zawodzą.

Profesor przeprowadził kilkaset tysięcy zabiegów u kilkunastu tysięcy chorych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Z jego doświadczeń wynikało, że akupunktura najlepsze wyniki uzyskuje w leczeniu mięśniobólów i nerwobólów. Dużą poprawę można też uzyskać w ostrych przypadkach bólów krzyżowych. Czasami wystarczą nawet 2-3 zabiegi, by dolegliwości ustąpiły – znacznie szybciej niż po leczeniu szpitalnym, wymagającym nawet kilkutygodniowej kuracji. Ostre zapalenie nerwu kulszowego można wyleczyć nakłuciami w ciągu 3-4 dni.

U wielu chorych można byłoby uzyskać znacznie lepsze efekty, gdyby wcześniej zgłaszali się do akupunkturzysty. Niestety, najczęściej trafiają do nich pacjenci z przewlekłymi schorzeniami – gdy zawiodły konwencjonalne metody leczenia.

Akupunktura nie jest cudowną terapią, panaceum na wszystkie choroby. Bo też nie ma takiej metody leczenia i chyba nigdy nie będzie. Nie ma jednak wątpliwości, że przynosi ulgę wielu chorym, w różnych chorobach. Zaświadczają o tym badania naukowe, prowadzone przez największe autorytety medyczne.


Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Garnuszewski urodzony w 1917 r w Helsinkach (Finlandia), dzieciństwo spędził w Tczewie, a lata młodości w Gdyni. W roku 1934 rozpoczął studia na wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studia ukończył już w czasie wojny 30 kwietnia 1940 na Wydziale Lekarskim UJP w Warszawie. Lata wojny spędził w Opolu Lubelskim – małej miejscowości w pobliżu Kazimierza nad Wisłą, pracując w tamtejszym szpitalu.

Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się we Wrocławiu i tamtejszej Akademii Medycznej w Klinice Chorób Płuc rozpoczął karierę pracownika naukowego, którą kontynuował w późniejszych latach w Warszawie i Szczecinie. W 1947 roku uzyskał stopień doktora medycyny, w 1955 tytuł docenta, a w 1961 roku tytuł profesora nadzwyczajnego – ten ostatni w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, w której przez 10 lat kierował Katedrą i Kliniką Chorób Płuc i Gruźlicy.

W latach 1966-68 przebywał w Afryce Zachodniej w Republice Niger, pracując w Centralnym Szpitalu w stolicy tego kraju – Niamey. Pobyt w Afryce stworzył mu sposobność poznania tamtejszych ludowych metod leczenia. W trzy lata później podczas podróży na ekspresowcu „Kuźnica” na Daleki Wschód, gdzie pełnił funkcję lekarza, miał sposobność przyjrzenia się w Singapurze, Hong Kongu oraz w Japonii metodom tradycyjnej medycyny orientalnej, z których największe wrażenie zrobiła na nim akupunktura. Odtąd zaczął studiować i badać jej możliwości terapeutyczne oraz zgłębiać mechanizm działania leczniczego i przeciwbólowego nakłuwania. Ukończył liczne kursy akupunktury, w tym w 1981 r. Międzynarodowy Kurs Akupunktury Wyższego Stopnia w Nankinie, gdzie uzyskał chiński dyplom honorowany na całym świecie.
Profesor Zbigniew Garnuszewski zmarł w 1998 roku w Warszawie.

http://wintst.webpark.pl/ryodoraku.html

www.enji.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Google Translator

 • STOP kłamstwu tvn!

  STOP TVN, TVN24, POLSAT I WYBIÓRCZEJ - stop zakłamaniu w mediach masowych
 • Chroń medycynę naturalną/ Protect natural medicine all over the world
 • Podpisz petycję w obronie medycyny naturalnej i tradycyjnych systemów medycznych
 • Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Akupunktura, Moksa, Ziołolecznictwo na PINTEREST.COM
 • Polub nas na FB

 • Instagram prof Enji

  There was an error retrieving images from Instagram. An attempt will be remade in a few minutes.

 • Artykuł o nagonce

 • Czwarty Wymiar o nagonce medialnej

  Artykuł w "CZWARTYM WYMIARZE" o nagonce medialnej na lekarkę Enkhjargal Dovchin "ENJI"
 • Artykuły w „ZC”

  Znaki Czasu - to obecnie jedyne czasopismo, które ma odwagę pisać jawnie o najważniejszych sprawach dotyczących zdrowia ludzkiego czyli Kodeksie Żywnościowym, Szczepieniach oraz alternatywnych metodach leczniczych.
 • MTM in Poland

  Mongolska Tradycyjna Medycyna w Polsce - MTM in Poland
 • LIST OTWARTY

  LIST OTWARTY PUBLICYSTÓW W OBRONIE TOLERANCJI I WOLNOŚCI WYKONYWANIA ZAWODU
 • Chmurka kategorii

 • Ankiety

 • Szybkie menu

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: