PROTEST pod MINISTERSTEM ZDROWIA – serwis MEDYCYNA TYBETAŃSKA lek. Enkhjargal Dovchin wspiera akcę

Sklepy zielarskie kontra resort zdrowia: będzie pikieta

 • LJ/Rynek Zdrowia
 • 2010-05-14 10:12:00

Członkowie Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej, którzy nie zgadzają się z usunięciem setek produktów z listy asortymentu sklepów zielarskich, przygotowują się do pikiety.

Akcję protestacyjną, pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej zapowiadają na 19 maja.

Właściciele sklepów zielarskich zwracają uwagę, że w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, z listy produktów leczniczych pochodzenia roślinnego i zawierających substancje czynne stosowane w lekach o kategorii dostępności OTC sprzedawanych w aptekach bez recepty dłużej niż 5 lat, zniknęło wiele pozycji, stanowiących istotny element obrotu ich placówek.

Przedstawiciele Izby twierdzą, że z jednej strony resort zasłania się troską o zdrowie pacjentów i warunki sprzedaży produktów leczniczych w sklepach zielarskich, a sam wprowadza błędy w wykazie produktów, niedokładnie podając skład leków lub też podając błędy cyfrowe w dawce.

Jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie w obecnym kształcie, ze sklepów zielarskich mogą zniknąć np. sole lecznicze, wazelina, Sal Vichy, Sal carolinum, maść kamforowa, szampony lecznicze, pasty do zębów.

– Rodzi to zasadnicze pytania, czy w opinii MZ produkty takie w ogóle zasługują na miano produktów leczniczych i jeśli tak, to jakie dokumenty potwierdzają ich skuteczność kliniczną – pyta Piotr Duda, prezes Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej.

I podaje inny przykład: rutinoscorbinu (tabletki powlekane) i cerutinu w tabletkach. Skład tych produktów leczniczych to: Acidum ascorbicum 100mg+Rutosidum 25mg. W sklepach zielarsko-medycznych może być sprzedawana wit. C, czyli acidum ascorbicum w dawce 100mg i taka dawka jest w rutinoscorbinie.

Kwalifikowanie produktów zawierających 25 mg rutyny i 100 mg witaminy C jako produktów leczniczych jest naruszeniem prawa wspólnotowego. Produkty takie nie wykazują właściwości terapeutycznych ze względu na bardzo niską zawartość rutyny oraz jej niezwykle niską przyswajalność (liczoną w procentach) w przeciwieństwie np. do trokserutyny. GIS dopuszcza stosowanie witaminy C w suplementach diety w ilości 1000 mg. Należy pamiętać, że rutyna (witamina P) to flawonoid pochodzenia roślinnego, pozyskiwany m.in. z ziela gryki (Fagopyrum esculentum) i ruty. Występuje też w kwiecie czarnego bzu (Flos sambuci), pomarańczach, cytrynach, grejpfrutach, szparagach, borówkach, rabarbarze, jerzynach, które niewątpliwie są dość powszechnie spożywaną żywnością. Rutyna wykazuje m.in. właściwości antyoksydacyjne, a zatem typowe dla definicji suplementu diety, który może wykazywać oddziaływanie fizjologiczne. Zgodnie z opinią NIL w suplementach diety można stosować poniżej 50 mg rutyny.

Izba Zielarska krytykuje także tryb prowadzenia konsultacji społecznych. Jej zdaniem zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego resort przyzwala jedynie na konsultacje załączników do projektu, a nie dodatkowo samego projektu.

– Jak wskazywaliśmy w naszych poprzednich uwagach, liczne wady prawne zawiera właśnie projekt rozporządzenia w sprawie wykazów, co skutkuje wadliwością samych załączników. Tym samym zgłaszanie uwag odnośnie samych tylko załączników nie spełnia w pełni roli konsultacji społecznych – mówi Piotr Duda.

Źródło: RynekZdrowia.pl

komentarz MEDYCYNY TYBETAŃSKO-MONGOLSKIEJ lek. Enkhjargal Dovchin

Od dawna serwis MEDYCYNA TYBETAŃSKA stara się nagłośnić problem WOLNEGO DOSTĘPU do ziół i ziołolecznictwa, a w tym też do WOLNEGO DOSTĘPU do witamin i suplementów je zawierających. Niestety Unia Europejska w swoich DYREKTYWACH będzie w przyszłości zakazywać ludziom leczenia na własną rękę. Wszystko wskazuje na to, że ogólnie dostępne do tej pory leki OTC nie będą już dostępne w sklepach zielarsko-medycznych. Stąd też zniknie z większości sklepów wiele produktów. Najgorsza jest DYREKTYWA zielarska, która całkowicie już przeniesie leki ziołowe do kategorii leków patentowanych tak więc dostęp do nich będzie bardzo ograniczony i na pewno bardzo drogi. Czy tego chcemy? Myślimy, że w walce z tak dużym przeicwnikiem jakim jest przemysł farmaceutyczny nie mamy szans. Co można zrobić poza edukacją społeczeństwa, które i tak jest już strasznie oszukiwane przez wielkie media takiejak TVN i spółka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Google Translator

 • STOP kłamstwu tvn!

  STOP TVN, TVN24, POLSAT I WYBIÓRCZEJ - stop zakłamaniu w mediach masowych
 • Chroń medycynę naturalną/ Protect natural medicine all over the world
 • Podpisz petycję w obronie medycyny naturalnej i tradycyjnych systemów medycznych
 • Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Akupunktura, Moksa, Ziołolecznictwo na PINTEREST.COM
 • Polub nas na FB

 • Instagram prof Enji

  No Instagram images were found.

 • Artykuł o nagonce

 • Czwarty Wymiar o nagonce medialnej

  Artykuł w "CZWARTYM WYMIARZE" o nagonce medialnej na lekarkę Enkhjargal Dovchin "ENJI"
 • Artykuły w „ZC”

  Znaki Czasu - to obecnie jedyne czasopismo, które ma odwagę pisać jawnie o najważniejszych sprawach dotyczących zdrowia ludzkiego czyli Kodeksie Żywnościowym, Szczepieniach oraz alternatywnych metodach leczniczych.
 • MTM in Poland

  Mongolska Tradycyjna Medycyna w Polsce - MTM in Poland
 • LIST OTWARTY

  LIST OTWARTY PUBLICYSTÓW W OBRONIE TOLERANCJI I WOLNOŚCI WYKONYWANIA ZAWODU
 • Chmurka kategorii

 • Ankiety

 • Szybkie menu

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: