Jest kolejny przeciek ws. ACTA

Opublikowano: 24.02.2010 

W sieci pojawił się dokument, który może być proponowanym rozdziałem ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) – międzynarodowego porozumienia antypirackiego, które powstaje bez konsultacji społecznych. Dokument potwierdza, że proponowane zapisy są niebezpieczne. Po wycieku Europejski Inspektor Ochrony Danych skrytykował stronę unijną za niezrozumiale tajny tryb prac nad dokumentem.

ACTA to powstające w tajemnicy międzynarodowe porozumienie, które ma regulować kwestię walki z podrobionymi towarami i piractwem. Wiadomo, że ACTA zawiera rozdział dotyczący internetu i prawdopodobnie proponuje rozwiązania, które wymuszą na operatorach współpracę z posiadaczami praw autorskich. Może to doprowadzić do naruszeń prywatności i odcinania internautów od sieci w imię walki z piractwem.

Tak naprawdę nikt nie wie, jakie zapisy znajdują się w ACTA. Do prac nad tym dokumentem dopuszczono tylko przedstawicieli wybranych rządów i… przemysłu rozrywkowego. Opinia publiczna jest informowana tylko o terminach spotkań, ale nie o treści rozmów. Wielokrotnie już zwracano uwagę na to, że taki tryb prac nad porozumieniem zawierającym sankcje karne jest niezrozumiały, niepokojący i daleki od standardów demokratycznych.

Śledząca prace nad ACTA grupa “La Quadrature du Net” poinformowała, że w sieci pojawił się dokument, który najprawdopodobniej jest szkicem “internetowego” rozdziału ACTA. Szczególną uwagę może zwrócić punkt 3, w którym znajduje się założenie, że prawna niepewność w “środowisku cyfrowym” może prowadzić do barier w rozwoju przemysłu. Dlatego każda strona porozumienia powinna wprowadzić rozwiązania pozwalające na podjęcie działań przeciwko operatorom. Z kolei operatorzy, chcąc uniknąć odpowiedzialności, będą wprowadzać rozwiązania w zakresie monitorowania i filtrowania treści w sieci.

Oczywiście nie ma 100% pewności co do tego, czy dokument jest autentyczny. W tej chwili jednak tylko takie dokumenty są dla europejskich obywateli źródłem wiedzy o ACTA. Wciąż jednak twórcy ACTA wybierają niezrozumiałą anonimowość i nawet na publicznych spotkaniach dbają o atmosferę tajności.

Krótko po wspomnianym wycieku swoją opinię w sprawie ACTA przedstawił Peter Hustinx – Europejski Inspektor Ochrony Danych (EDPS-European Data Protection Supervisor). On również skrytykował niedemokratyczne podejście do negocjacji w sprawie dokumentu:

– Podczas gdy własność intelektualna jest ważna dla społeczeństwa i musi być chroniona, nie powinna być stawiana ponad podstawowymi prawami ludzi do prywatności i ochrony danych (…) Jest też szczególnie istotny, aby wymagania dotyczące ochrony danych brano pod uwagę od początku negocjacji – mówił Peter Hustinx.

Europejski Inspektor Ochrony Danych (EDPS) zaproponował w swojej opinii, aby poszukać mniej inwazyjnych sposobów na walkę z piractwem niż “prawo trzech ostrzeżeń”. Inspektor zaapelował też o ustanowienie publicznego i przejrzystego dialogu w pracach nad ACTA, szczególnie poprzez konsultacje społeczne. Jego zdaniem powinno to pozwolić na zachowanie odpowiednich standardów w zakresie prywatności i ochrony danych.

Wystąpienie Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EDPS) w tej sprawie nie miało bezpośredniego związku z wyciekiem, było raczej zgrane z nim w czasie. Tym bardziej warto zwrócić na nie uwagę. Czy staje się jasne, że nie wszystkim instytucjom unijnym podoba się tworzenie porozumienia za plecami obywateli i ważnych organów ? Mimo to Rada UE wciąż przekonuje, że treści ACTA nie można ujawnić, bo zepsułoby to relacje pomiędzy Unią Europejską a innymi krajami.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Google Translator

 • STOP kłamstwu tvn!

  STOP TVN, TVN24, POLSAT I WYBIÓRCZEJ - stop zakłamaniu w mediach masowych
 • Chroń medycynę naturalną/ Protect natural medicine all over the world
 • Podpisz petycję w obronie medycyny naturalnej i tradycyjnych systemów medycznych
 • Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Akupunktura, Moksa, Ziołolecznictwo na PINTEREST.COM
 • Polub nas na FB

 • Instagram prof Enji

  No Instagram images were found.

 • Artykuł o nagonce

 • Czwarty Wymiar o nagonce medialnej

  Artykuł w "CZWARTYM WYMIARZE" o nagonce medialnej na lekarkę Enkhjargal Dovchin "ENJI"
 • Artykuły w „ZC”

  Znaki Czasu - to obecnie jedyne czasopismo, które ma odwagę pisać jawnie o najważniejszych sprawach dotyczących zdrowia ludzkiego czyli Kodeksie Żywnościowym, Szczepieniach oraz alternatywnych metodach leczniczych.
 • MTM in Poland

  Mongolska Tradycyjna Medycyna w Polsce - MTM in Poland
 • LIST OTWARTY

  LIST OTWARTY PUBLICYSTÓW W OBRONIE TOLERANCJI I WOLNOŚCI WYKONYWANIA ZAWODU
 • Chmurka kategorii

 • Ankiety

 • Szybkie menu

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: