Samoleczenie korzystne dla służby zdrowia?
Polskie Radio/Rynek Zdrowia
2010-03-11 17:58:00
Samoleczenie wychodzi, czy nie wychodzi nam zdrowie? Zależy gdzie pytać…
Z brytyjskich badań wynika, że samoleczenie daje korzyści służbie zdrowia. Zmniejsza się liczba wizyt u lekarza, rzadziej wzywane jest pogotowie.
Jak podaje Polskie Radio, dzięki samoleczeniu w Wielkiej Brytanii o 40 proc. spada liczba wizyt u lekarzy, o 17 proc. zmniejsza się liczba wizyt domowych, o połowę rzadziej wzywane jest pogotowie ratunkowe. Zmniejsza się też liczba przyjęć do szpitala.
Jednocześnie nasilające się zjawisko samoleczenia i polipragmazji, czyli przyjmowania wielu medykamentów, coraz większym zagrożeniem stają się interakcje lek–lek oraz lek–pożywienie. Badania prowadzone w USA wykazały, że pacjenci po 65. roku życia przyjmują ponad siedem różnych leków.
//<![CDATA[
var m3_u = (location.protocol=='https:'?'https://a.ptwp.pl/delivery/ajs.php':'http://a.ptwp.pl/delivery/ajs.php');
var m3_r = Math.floor(Math.random()*99999999999);
if (!document.MAX_used) document.MAX_used = ',';
document.write ("”);
//
// ]]>
Z raportu przeprowadzonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że aż 75 proc. Polaków przyznaje się do korzystania z leków bez recepty.
– Polscy lekarze spotykają się z tym zjawiskiem na co dzień. Powody, które najczęściej podają pacjenci to utrudniony dostęp do lekarza i brak czasu na to, by chodzić do lekarzy. W następnej kolejności są powody finansowe, reklama, duża dostępność produktów bez recepty – wylicza Dorota Cianciara z Zakładu Promocji Zdrowia i i Szkolenia Podyplomowego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Więcej: www.polskieradio.pl
Komentarz Enkhjargal Dovchin ENJI
Samoleczenie było od zawsze popularne praktycznie w każdym kraju od początku istnienia. Wcześniej nie było tylu lekarzy co obecnie, a leczeniem zajmowali się te osoby, które na podstawie obserwacji potrafiły pomóc na różne dolegliwości i schorzenia. Wtedy nazywano ich szamanami czy magami. Byli to po prostu ludzie, którzy znali działania niedaleko rosnących ziół i wiedziało jak je zastosować przy określonej chorobie. Szacuje się, że dzięki samoleczeniu i podstawowej wiedzy medycznej co 2 przypadek ostry chorego może być skutecznie wyleczony. Badania te zostały przeprowadzone na uniwersytecie w Pekinie w Chinach.
Skomentuj