Szczepienia przeciwko grypie tak samo skuteczne jak zwykłe mycie rąk

Opublikowano: 18.02.2010

– Nie ma żadnych podstaw naukowych aby podtrzymywać popularną tezę jakoby szczepienie ludzi powyżej 65 roku życia przeciwko grypie było bardziej pożyteczne niż na przykład wietrzenie pomieszczeń czy mycie rąk – stwierdza raport organizacji Cochrane Collaboration, opublikowane przez szwedzki dziennik “Svenska Dagbladet”.

Raport opracowany został na podstawie danych z 40 okresów grypowych na całym świecie. W konkluzji stwierdza się, że nie ma dowodów mogących sugerować jakoby tzw. szczepienia ochronne w istocie działały bardziej skutecznie niż przestrzeganie zwykłej higieny, jak na przykład regularne mycie rąk.

– Nasza analiza opracowana została na podstawie milionów informacji pochodzących z 40 sezonów grypowych na całym świecie. To co zauważyliśmy to fakt, że szczepienia przeciw grypie w najlepszym przypadku mają bardzo mały efekt. – powiedział autor raportu, Thomas Jefferson.

Cochrane Collaboration jest międzynarodową organizacją pozarządową typu non-profit, zbierającą i przetwarzającą dane dotyczące opieki zdrowotnej w wielu krajach świata. Współpracuje z nią ponad 10 tysięcy wolontariuszy z 90 krajów świata, głównie lekarzy i specjalistów medycyny.

Pomimo tego, że organizacja ta w przeszłości wielokrotnie wydawała raporty o podobnym brzmieniu, to rządy wielu krajów dalej zalecają prowadzenie masowego szczepienia ochronnego przeciwko grypie. W podtrzymywaniu takich zaleceń zainteresowane materialnie są wielkie koncerny farmaceutyczne.

Organizacja apeluje do stron rządowych o przeprowadzenie na wielką skalę niezależnych i bardziej wnikliwych badań w tym zakresie.

Opracowanie: Bibula Information Service

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d bloggers like this: