Wielki przekręt, oszustwa w GIS

Pitera odkryła wielki przekręt w państwowym urzędzie

Radio Zet, wp.pl

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła (fot. PAP / Paweł Kula)

Wiadomości dnia

medycyna tybetańska medycyna tybetańska serwis medycyna tybetańska

Opłacali prywatne rachunki z konta urzędu. Wypłacali zaliczki z kasy na gębę. Wykorzystywali samochody służbowe do celów prywatnych. Chodzi o wysokich urzędników państwowych – Głównego Inspektora Sanitarnego i jego współpracowników. Radio Zet dotarło do wyników kontroli jaką w GIS przeprowadziła minister Julia Pitera. W przesłanym Wirtualnej Polsce oświadczeniu GIS zaprzecza wszystkim zarzutom, łącznie z tym, że kontrolę przeprowadziła Pitera.

Według informacji Radio Zet, raport Pitery opisuje skandaliczne praktyki. Główny Inspektor Sanitarny, jego zastępca i Dyrektor Generalny GIS wykorzystywali stanowiska do celów prywatnych. Z konta urzędu księgowa opłacała urzędnikom wszystkie rachunki. Za telefon, telewizję, czy nawet obóz tenisowy. Urzędnicy zwracali pieniądze z pensji, ale po tygodniu czy nawet więcej, więc urząd kredytował swoich szefów.

Kontrolerzy wychwycili 152 takie operacje na ponad 45 tysięcy złotych. „Wykorzystywanie służb księgowych Urzędu do prywatnych celów stanowi nadużycie polegające na generowaniu bezpodstawnych kosztów tej obsługi, wynikających z angażowania zasobów ludzkich” – czytamy w raporcie.

Kontrolerzy odkryli, że zaliczki wypłacane były z kasy Urzędu na ustne polecenie, a zwracane nierzadko po upływie kilku miesięcy. Przepisy mówią, że jest na to 7 dni.

„Trzy z zaliczek na łączną kwotę 16 tysięcy złotych, zwrócono w ratach, co mogło wskazywać na to, że miały one charakter pożyczki” – napisali kontrolerzy.

Kierownictwo nagminnie wykorzystywało też samochody służbowe do celów prywatnych, płacąc jedynie za benzynę. Szefowie GIS rozbijali się też służbowymi samochodami. Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła w czerwcu 2007 roku przejechał ponad 2 tysiące kilometrów, tymczasem łączna odległość pomiędzy wskazanymi w delegacji miejscowościami wynosi 927 km.

Kontrolerzy odkryli też, że zezwolono na powadzenie samochodu służbowego synowi Dyrektora Generalnego. Jako powód podano trudną sytuację zdrowotną.

Raport Pitery jest już w kancelarii premiera. Pytanie co zrobi z nim minister zdrowia Ewa Kopacz . Czy te skandaliczne praktyki przyćmią zasługi Głównego Inspektora Sanitarnego w walce ze świńską grypą i zostanie on zdymisjonowany?

GIS zaprzecza

Informacje na temat rzekomych działań GIS niezgodnych z prawem zdementował rzecznik GIS Jan Bondar. W przesłanym Wirtualnej Polsce oświadczeniu Bondar informuje, że owszem, kontrola została przeprowadzona, jednak nie wykazała ona ani jednego przypadku finansowania z pieniędzy publicznych prywatnych zobowiązań pracowników.

„Złożono wyjaśnienia, iż zgodnie z art. 86 par. 3 Kodeksu Pracy wyrażona pisemna zgoda pracownika jest ustaleniem – dyspozycją, jak pracodawca ma spełnić obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za pracę (stąd informacja o 152 „nieprawidłowych” operacjach). Potrącanie środków finansowych oraz moment dokonywania płatności, każdorazowo miało miejsce w czasookresie rozliczeniowym, jakim jest miesiąc. Ta forma jest równoważna sytuacji dopuszczonej w Kodeksie Pracy, jako pobranie zaliczki na poczet wynagrodzenia” – głosi oświadczenie.

Ponadto, według GIS, niepełna jest informacja, jakoby minister Andrzej Wojtyła w czerwcu 2007 r. przejechał ponad 2 tys. km, choć łączna odległość między wskazanymi w delegacji miejscowościami wynosi 927 km. Wymieniony dystans 2 tys. km dotyczył jednak dwóch odrębnych delegacji (z W-wy do Krynicy Górskiej) w różnej obsadzie osobowej.

W oświadczeniu rzecznik GIS dodał też, że pod sprawozdaniem z kontroli podpisał się Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Tomasz Arabski, a nie Julia Pitera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Google Translator

 • STOP kłamstwu tvn!

  STOP TVN, TVN24, POLSAT I WYBIÓRCZEJ - stop zakłamaniu w mediach masowych
 • Chroń medycynę naturalną/ Protect natural medicine all over the world
 • Podpisz petycję w obronie medycyny naturalnej i tradycyjnych systemów medycznych
 • Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Akupunktura, Moksa, Ziołolecznictwo na PINTEREST.COM
 • Polub nas na FB

 • Artykuł o nagonce

 • Czwarty Wymiar o nagonce medialnej

  Artykuł w "CZWARTYM WYMIARZE" o nagonce medialnej na lekarkę Enkhjargal Dovchin "ENJI"
 • Artykuły w „ZC”

  Znaki Czasu - to obecnie jedyne czasopismo, które ma odwagę pisać jawnie o najważniejszych sprawach dotyczących zdrowia ludzkiego czyli Kodeksie Żywnościowym, Szczepieniach oraz alternatywnych metodach leczniczych.
 • MTM in Poland

  Mongolska Tradycyjna Medycyna w Polsce - MTM in Poland
 • LIST OTWARTY

  LIST OTWARTY PUBLICYSTÓW W OBRONIE TOLERANCJI I WOLNOŚCI WYKONYWANIA ZAWODU
 • Chmurka kategorii

 • Ankiety

 • Szybkie menu

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: